Интернет-магазин спортивной одежды и обуви

Все для экстремальных видов спорта и активного отдыха: сноубординг, кайтсерфинг, виндсерфинг, дайвинг, гидроодежда, спортивная одежда, очки, маски и многое другое…
 • Телефон:
  (050) 60-30-100
  (098)4-63-63-63

  Режим работы:
  с 10:00 до 20:00
  7 дней в неделю


  Jo në yndyrë, por në muskuj: rritim somatotropin në mënyra natyrore

  1. Si e somatotropin hormon në trup
  2. A është e mundur të rritet niveli i somatotropinës në mënyrë të natyrshme

  Somatotropina kontrollon rritjen e indeve dhe rigjenerimin e qelizave, dhe gjithashtu ndihmon në ruajtjen e shëndetit të organeve të brendshme. Hormonia e rritjes njerëzore prodhohet natyrshëm nga gjëndra e hipofizës gjatë gjithë ditës: natën (gjatë gjumit) niveli i saj arrin vlerat e pikut. Në adoleshencë, somatotropina prodhohet në sasi të mëdha për të siguruar pubertetin e duhur dhe me moshën, sasia e sintetizuar e hormonit të rritjes zvogëlohet.

  Bodybuilders të cilët dëshirojnë për të rritur masën e muskujve, për të përmirësuar performancën atletike dhe për të shkurtuar periudhën e rimëkëmbjes janë të njohur mirë me hormon të rritjes. Me sa duket, hormoni i rritjes ka një efekt rinovimi.

  Si e somatotropin hormon në trup

  Somatotropina (e njohur edhe si hormon i rritjes njerëzore) është një hormon peptid i prodhuar nga gjëndra e hipofizës së përparme. Sekretimi i këtij hormoni rregullohet nga hipotalamusi në përputhje me ritmin cirkadik (shumica e hormoneve të rritjes prodhohet gjatë gjumit). Hipotalamusi rregullon sekretimin e hormoneve të rritjes nëpërmjet hormonit lirues somatotropin (stimulim) dhe somatostatin (shtypje).

  Shuma maksimale e hormonit të rritjes të prodhuar gjatë gjumit.

  Somatotropina, e prodhuar në trup, vepron duke u kombinuar me disa receptorë të vendosur në indet e synuara, duke përfshirë muskujt dhe lidhëset. Hormoni i rritjes gjithashtu punon në mënyrë indirekte, duke detyruar qelizat e mëlçisë për të prodhuar molekula polipeptide të quajtur somatomedinat.

  Sot, efekti i rritjes së faktorit 1 të rritjes së insulinës (IGF-1) është studiuar më së miri. IGF-1 dhe hormoni i rritjes kryejnë funksione të rëndësishme në pothuajse çdo sistem të trupit - nga rritja dhe rimëkëmbja e indeve të muskujve, lidhjes dhe kockave deri tek rregullimi selektiv i aspekteve të ndryshme të metabolizmit, duke ruajtur funksionimin normal të trurit dhe shëndetin e zemrës.

  Me moshën (duke filluar nga rreth 20-25 vjet), somatotropina është e sekretuar gjithnjë e më pak, respektivisht, niveli i IGF-1 gjithashtu zvogëlohet. Rënia në aktivitetin sekretor të hormonit të rritjes dhe IGF-1 quhet somatopausi (vërejtur nga rreth 30 vjet). Kjo periudhë karakterizohet nga një numër shenjat e padëshirueshme të plakjes, duke përfshirë:

  • shkelja e modeleve të gjumit;
  • kockat e brishtë;
  • akumulimi i yndyrës në pjesën e mesme të trupit (dmth. në abdomen);
  • rënie në masë të muskujve, forcë dhe qëndrueshmëri.

  A është e mundur të rritet niveli i somatotropinës në mënyrë të natyrshme

  Fizibiliteti i injektimit të hormonit të rritjes mund të diskutohet vetëm në rastin e një deficiti të rëndësishëm të hormonit të rritjes tek fëmijët dhe të rriturit, gjë që ndikon negativisht në shëndetin e tyre. Injeksione për qëllime terapeutike të përshkruara nga një mjek.

  Megjithatë, injeksione të hormoneve somatotropike janë një metodë mjaft e dyshimtë për të fituar masën e muskujve ose humbjen e peshës për shkak të efekteve anësore të mundshme:

  • dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve;
  • shtimi i presionit të gjakut;
  • ënjtje e gjymtyrëve;
  • sindromi i tunelit;
  • diabet;
  • rritja jonormale e organeve të brendshme dhe indeve të eshtrave;
  • forcim i arterieve.

  Marrja e hormonit të rritjes sintetike është i mbushur me shumë rreziqe që nuk justifikojnë përfitimin e saj.

  Mënyra natyrale për të rritur nivelin e somatotropinës:

  1. Trajnimi i Intervalit me intensitet të lartë . Ndoshta kjo është mënyra më e mirë për të stimuluar sekretimin e hormonit të rritjes. 30 sekonda stresi intensiv shkakton dëme në muskujt, për të rivendosur se cila gjëndër e hipofizës fillon të prodhojë hormon të rritjes.
  2. Ushqimi i duhur. Ndoshta nuk ka një aspekt të vetëm të shëndetit të njeriut që nuk kërkon një dietë të ekuilibruar: eliminimin e ushqimeve të përpunuara, konsumin preferencial të frutave dhe perimeve të freskëta, ushqimin e proteinave dhe minimizimin e absorbimit të ëmbëlsirave, produkteve të miellit dhe pijeve alkoolike. Sa më i lartë të jetë niveli i insulinës, aq më i ulët niveli i somatotropinës. Prandaj, është më mirë për të ngrënë ushqime me një indeks të ulët glycemic, sidomos para gjumit.
  3. Agjërimi i shkurtër . Kjo praktikë ndihmon jo vetëm për të rritur nivelin e hormonit të rritjes, por gjithashtu për të optimizuar ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe leptinës, e cila ka një efekt pozitiv në gjendjen e të gjithë organizmit dhe mirëqenien tuaj.
  4. Gjumi i shëndetshëm. Në kushtet e mungesës së gjumit, rimëkëmbja e plotë e trupit është e pamundur, duke përfshirë për shkak të prodhimit maksimal të hormonit të rritjes gjatë gjumit.

  Bazuar në sa më sipër, mund të konkludohet se mënyra më e mirë për të rritur prodhimin e somatotropinës është korrigjimi i stilit të jetesës dhe dietës. Dhe futja e pavarur e hormonit të rritjes sintetike, sipas redaktorëve të estet-portal.com, mund të shkaktojë dëm të konsiderueshëm për shëndetin tuaj.

  Каталог

  Категории товаров

  Новости

  Где узнать все и обо всем
  Прожить, не владея достоверной информацией о настоящем и не строя планы на будущее невозможно. Именно для того чтобы сделать это эффективно и точно, всем нам требуется актуальная и по возможности точная

  Международная Федерация Самбо
    Ровно 25 лет назад 22 ноября из жизни ушел неповторимый борец, о стиле борьбы которого в мире говорят с восторгом по сей день и результаты которого не достиг еще не один казахстанский борец —

  Чехол huawei nova 5 pro
  Всего пара дней отделяет нас от анонса продолжателей линейки Nova от Huawei. Китайская компания готовит 3 решения, которые должны удовлетворить любые требования пользователей и вписаться в любой бюджет.

  Как может навредить неправильное утепление
  Но даже в том случае, если владелец обеспечит комплексную теплоизоляцию, без качественного утепления двери он все равно не заметит серьезных изменений. Тепло способно быстро уходить через щели, присутствующие

  Пейнтбольные баллоны
  Вам необходимо купить пейнтбольные баллоны? В нашем интернет-магазине Вы можете найти всё что нужно для этой игры, в том числе и шары. Многие знают, что пейнтбольный шарик состоит из желатиновой оболочки

  Обучение яхтингу
  Провести отпуск с пользой и отдохнуть на все 100% можно лихо бороздя моря и океаны. Научиться управлять парусной яхтой не так сложно, как кажется. Особенно приятно, что сделать это можно круглогодично.

  Бумажные Крафт пакеты с логотипом
  Как известно, в большинстве европейских стран уже давно не используют полиэтиленовые пакеты и другие виды упаковок. Полезная тенденция постепенно входит и на отечественный рынок. Бумажные пакеты крафт

  Ножи кизляр
  Вам нужен хороший кухонный нож? Не знаете, где купить легендарные ножи кизляр? Вы попали туда куда нужно. Мы понимаем, что хороший кухонный нож покупается на годы, поэтому предлагаем вам отличный выбор

  Тренировочные ножи
  Тренировочный нож – это специальный снаряд, который используется для проведения учебных поединков и занятий по отработке навыков владения ножами и нанесению ударов. Чем же отличается качественный тренировочный

  Складные ножи
  Складной нож в том виде, как мы знаем его сейчас, появился примерно триста лет назад. Именно тогда был изобретен замок, позволяющий фиксировать клинок в открытом состоянии. Но на самом деле история складных

  Контакты:

  Телефон:
  (050) 60-30-100
  (098)4-63-63-63

  ТЦ "Южная галерея", ул. Киевская 189,г.Симферополь, АР Крым, Украина

  Режим работы:
  с 10:00 до 20:00
  7 дней в неделю

  Информация для вас

  - Оплата в рассрочку

  Корзина

  Корзина пуста