(050) 60-30-100
    (098)4-63-63-63

11 найдраматичніших чоловічих матчів XXI століття

Марат Сафін - Андре Агассі, Аustralian Оpen-2004, півфінал

До півфіналу Аustralian Оpen-2004 Агассі не програвав в Мельбурні з 1999 року, вигравши три титули поспіль. Сафін тільки починав повернення після травми зап'ястя і не був навіть посіяний. Це був четвертий з чотирьох п'ятисетовому поєдинку, які він провів на тому турнірі, - тільки що в чвертьфіналі він (теж в п'яти сетах) здолав Енді Роддіка, попутно позбавивши того звання першої ракетки світу.

Півфінал проходив посеред дня на страшній спеці. У цьому матчі, який став класикою тенісу на харді, у Агассі (якому на той момент було вже 33 роки) були сетболів в обох перших партіях. Після того, як американцеві вдалося відігратися і зробити рахунок по два, здавалося, що нічого вже не врятує Сафіна - занадто багато часу він провів до того моменту на корті. Але Агассі моргнув першим - в четвертому геймі вирішального сету він помилився при ударі справа, і ця помилка виявилася фатальною. Сафін вдруге за кар'єру вийшов у фінал АТ, де поступився тільки ще починав свою історичну ходу Роджеру Федереру.

ДИВИТИСЯ

Гільєрмо Корія - Гастон Гаудіо, «Ролан Гаррос» -2004, фінал

Перший (і до теперішнього моменту єдиний) в історії аргентинський фінал Мейджора виявився, мабуть, найдивнішим фіналом десятиліття. Зустрічалися несіяний Гастон Гаудіо і Гільєрмо Корія, який на той час другий рік носив корону найкращого грунтового фахівця. Федерер програв у третьому колі Куертену, а про Надаля в цей час чули тільки тенісні фахівці - так що це був останній турнір «Великого шолома», де переможцю не довелося пройти через хоча б одного з цих двох. Корія, будучи переважною фаворитом, виграв перші два сети з дивовижною легкістю, після чого почалися дива: то чи нерви дали про себе знати, чи то раптово проявившее себе зневоднення, але його скрутили судоми і не відпустили практично до самого кінця зустрічі. Гаудіо скористався моментом і заграв, як личить фіналісту. У п'ятому сеті у Коріі, який ледве ходив по корту, було все-таки два матчбола, і він обидва рази промахнувся на сантиметри. Більше в фіналах «Ролан Гаррос» його не бачили - приклад того, як один матч може, за великим рахунком, зруйнувати кар'єру.

ДИВИТИСЯ

Марат Сафін - Роджер Федерер, Аustralian Оpen-2005, півфінал

Цей матч багато хто вважає кращим матчем в історії на харді - складно, звичайно, сказати напевно, але те, що він був одним з найкращих за якістю і напрузі, оскаржити неможливо. Федерер, на той час вже міцно влаштувався на тенісному троні, був безумовним фаворитом - кілька місяців тому вони з Сафіним грали в фіналі підсумкового турніру в Х'юстоні, і тоді, незважаючи на рекордний тай-брейк, Роджер виграв у двох партіях. Та й взагалі, до цього Сафін вигравав у швейцарця тільки один раз з шести.

Описувати цей матч немає необхідності - він став легендою миттєво, і кожен любитель тенісу, поза сумнівом, бачив його хоча б у запису. На тай-брейку четвертого сету у Федерера був матчбол на своїй подачі за рахунку 5: 3; Сафін відіграв його свічкою (це була чи не єдина свічка, яку він направив в корт за весь матч. Марат виграв з сьомого матчбола, а через день виграв і фінал у Ллейтона Хьюїтта - мало кому могло прийти в голову, що АТ-2005 стане останнім титулом в його кар'єрі.

ДИВИТИСЯ

Рафаель Надаль - Роджер Федерер, «Уїмблдон» -2008, фінал

Матч, який відразу ж після завершення проголосили найкращим тенісним матчем всіх часів і народів. Щодо часів і народів можна сперечатися, але в Відкриту еру це був один з найбільш напружених, драматичних і доленосних матчів. Незважаючи на статус учасників - і навіть швидше з огляду на його, - якість тенісу було відносно невисоким: Надаль, вже щільно утвердився як Немезіди Федерера, намагався взяти штурмом головну фортецю суперника - центральний корт «Вімблдону», - і протягом перших двох партій справи йшли до рутинної перемоги іспанця. Після цього в справу втрутилися нерви Надаля, вітер, темрява - і Федерер виграв третій і четвертий сет, відігравши на тай-брейку четвертого два матчбола. Але все марно - у вирішальній партії в майже повній темряві п'ятикратний чемпіон був повалений, і разом з короною «Вімблдону» втратив і перше місце в рейтингу.

ДИВИТИСЯ

Рафаель Надаль - Фернандо Вердаско, Аustralian Оpen-2009, півфінал

За якістю тенісу один з кращих матчів в нашому списку - зустріч зі співвітчизником, якого за великим рахунком в півфіналі ніхто не чекав, вивела Надаля в перший в кар'єрі фінал турніру «Великого шолома» на харді (це був, до речі, останній рік, коли Аustralian Оpen проводили на окритія Reboundace). Два іспанських лівші видали справжній тенісний спектакль атаки і захисту, в якому Вердаско, який проводив безумовно кращий турнір в кар'єрі, постійно був агресором - він видав 95 Віннер за матч, що тривав 5 годині 14 хвилин. Це був той випадок, коли Фернандо найближче підійшов до того, щоб обіграти Рафаеля.

Тай-брейк четвертого сету, який Вердаско виграв 7: 1, був просто феєрверком, але врешті-решт нерви більш старшого іспанця не витримали першими: подаючи при рахунку 4: 5, він подвійною помилкою дав співвітчизнику потрійний матчбол, а ще однієї - віддав і матч. У фіналі Надаль виграв у Федерера свій перший і поки єдиний титул Аustralian Оpen.

ДИВИТИСЯ

Роджер Федерер - Хуан Мартін дель Потро, «Ролан Гаррос» -2009, півфінал

Ніким не очікуваний ранній програш Надаля в четвертому колі «Ролан Гаррос» -2009 року відкрив Федереру дорогу до титулу, але ніхто не міг би сказати, що ця дорога була легкою. У четвертому колі йому довелося відіграватися з 0: 2 за сетами проти Томмі Хааса, а в півфіналі він програвав Хуану Мартіну дель Потро 1: 2. У кар'єрі аргентинця це був перший півфінал турніру «Великого шолома» - зовсім недавно він зустрічався з Роджером в півфіналі Австралії і програв навиліт, але в цей раз боровся до кінця. Врятувала Роджера краща фізична готовність і досвід, але протягом перших трьох партій дель Потро просто зносив з корту все, що рухалося. У порівнянні з таким випробуванням фінал проти Робіна Содерлінга був легкою прогулянкою, а для дель Потро він став провісником US Open того ж року, де він теж грав 5 сетів з Федерером, на цей раз в фіналі - і виграв.

ДИВИТИСЯ

Роджер Федерер - Енді Роддік, «Уїмблдон» -2009, фінал

За відсутності Надаля, який лікував коліна після «Ролан Гаррос», Роддік вперше за 3 роки вийшов у фінал турніру «Великого шолома», і мав там дуже непогані шанси проти Роджера Федерера. Але вічного невдасі фіналів і тут не пощастило: в одному з кращих матчів всієї кар'єри, вигравши перший сет і маючи чотири сетбола на тай-брейку другого, Енді так і не зумів повести за сетами 2: 0. Особливо образливий був останній, коли він змазав відносно простий високий Воллей, програв шість очок поспіль і випустив швейцарця з пастки.

Матч включав 77 геймів і закінчився з рахунком 16:14 вирішальному сеті - останній гейм був єдиним за всю зустріч, який Роддік програв на своїй подачі. Федерер ж, лише місяць тому виграв свій єдиний «Ролан Гаррос», дозволив супернику два брейка, але у вирішальному сеті втримався на зубах, побив рекорд Піта Сампраса за кількістю виграних Мейджор і повернув собі першу сходинку.

ДИВИТИСЯ

Новак Джокович - Роджер Федерер, US Open-2010, півфінал

Перший з двох матчів-близнюків, які Джокович і Федерер зіграли в півфіналах US Open 2010 і 2011 років - двох п'ятисетового перемог Джоковича на тому самому корті, на якому він, починаючи з 2007 року знав від Роджера лише поразки. Дуже нерівна за якістю зустріч, де обидва грали одночасно добре тільки в п'ятому сеті, коли Джокович врятував подвійний матчбол на своїй подачі двома безстрашними ударами з форхенда. Багато говорили про те, що сходження Джоковича в 2011 році почалося з перемоги на Кубку Девіса в 2010-му, але якщо виділяти один поворотний момент в тому безнадійно посередньому для Джоковича сезоні, то це був саме цей подвійний матчбол, і перша перемога над Федерером на корті Артура Еша. Далі слідує програний Надалю фінал, але підстава було закладено.

ДИВИТИСЯ

Роджер Федерер - Новак Джокович, «Ролан Гаррос» -2011, півфінал

Цей матч запам'ятався навіть не стільки рівнем тенісу (хоча він був досить високим) і не історичним значенням (хоча воно було велике), а тим, як Федерер, виконавши ейс на матчбол, помахав в повітрі пальцем, наче демонструючи, що є ще порох в порохівницях. В єдиному матчі, який Джокович програв на турнірах «Великого шолома» в 2011 році, він був близький до того, щоб відігратися з дефіциту в 2 сети; він подавав на четверту партію, на корт Філіпа Шартьє опускалася темрява, і якби серб зрівняв рахунок по партіях, зустріч напевно була б відкладена на наступний день, а там вже хто знає, що сталося б. Але видно, Федереру, що зіграв, як зізнається сам, кращий матч в кар'єрі на грунті, на роду було написано перервати легендарну переможну серію Джоковича, до того моменту перевалила за 4 десятка матчів. Поразкою від Федерера на підсумковому чемпіонаті 2010 року вона почалася, поразкою від Федерера і закінчилася.

ДИВИТИСЯ

Новак Джокович - Рафаель Надаль, Аustralian Open-2012, фінал

Відразу після завершення цей матч поспішили назвати і найкращим, і найдраматичнішим фіналом Мейджора останнього десятиліття. Все це, звичайно, суб'єктивно і по-справжньому оцінити можна тільки його тривалість - 5 годин 53 хвилини, найдовший фінал турніру «Великого шолома» в Відкриту еру, який Джокович вирвав, програючи 2: 4 у вирішальному сеті. Драми там теж вистачало, і з огляду на, що до п'ятого годині обидва ледве трималися на ногах, рівень гри у вирішальній партії був напрочуд високим. З огляду на, що за два дні до цього Джокович виграв півфінал у Енді Маррея теж в п'яти сетах (всього в двох останніх матчах провівши на корті близько 11 годин), це було також і досягнення в сенсі витривалості і бійцівського духу. Джокович зцементував своє місце на вершині світового тенісного рейтингу, вигравши третій мейджор поспіль вперше захистивши титул крупніше АТР 500 - і зробив це в блискучому стилі.

ДИВИТИСЯ

Рафаель Надаль - Новак Джокович, «Ролан Гаррос» -2013, півфінал

Зустріч Новака Джоковича і Рафаеля Надаля в півфіналі «Ролан Гаррос» вийшла трилером - і це був якраз той випадок, коли іншого й не чекали. Надаль, який пропустив більше півроку через своїх багатостраждальних колін, повернувся в тур з блиском і на перших восьми турнірах зіграв у восьми фіналах. Джокович, який продовжує гордо нести прапор лідера світового тенісу, по весні обіграв Рафу в одному з них, не дозволивши йому в дев'ятий раз перемогти на «Мастерсі» в Монте-Карло. Драматичності передматчевим розкладами надавало одна сумна обставина - кілька днів тому в Сербії помер перший тренер Новака Олена Генчіч, яку тенісист ні багато ні мало вважав другою матір'ю і в пам'ять про яку був сповнений рішучості доукомплектувати Кар'єрний Шолом.

Матч заздалегідь проголосили матчем року, а Tennis Channel анонсував трансляцію, яка починалася в американські сьомій ранку, ніби це фінал Super Bowl. Тенісисти не підкачали, видавши черговий епік довжиною 4 години 37 хвилин. У ньому Надаль подавав на матч в четвертому сеті, але програв його, в п'ятому поступався з брейком і був на межі поразки, але все ж виграв свій 58-й з 59-ти матчів на турнірі і вийшов в свій восьмий фінал. Подякувавши публіці після перемоги, Рафа насамперед закликав їх привітати свого суперника - і нехай тільки Ернест Гулбіс скаже, що це було нудно.