13. Касети з Євро-2008

Товариський матч. 15 листопада. Німеччина - Росія. 22.45 (мск)

Історія двох матчів росіян з командою Йоахіма Льова - в матеріалі "СЕ".

Лідери на ходу

Осінь 2008 року футбольна збірна Росії зустрічала в статусі найсильнішої національної команди в пострадянській історії. Щойно закінчився австро-швейцарський чемпіонат Європи, де російські футболісти під керівництвом Гуса Хіддінка добралися до півфіналу, поступившись там майбутнім переможцям - іспанцям (0: 3). Був збережений і навіть посилений кістяк збірної, всі лідери команди були на ходу: зенітовци ( Аршавін , Зирянов , Погребняк , Анюков , Денисов ) Напередодні вибороли перший в історії Росії Суперкубок УЄФА, перемігши "МЮ" (2: 1), армійці ( Акінфєєв , Василь Березуцький , Ігнашевич , Жирков ) Боролися з "Рубіном" ( Семак ) За чемпіонський титул-2008 (спойлер - програли).

Був збережений і навіть посилений кістяк збірної, всі лідери команди були на ходу: зенітовци (   Аршавін   ,   Зирянов   ,   Погребняк   ,   Анюков   ,   Денисов   ) Напередодні вибороли перший в історії Росії Суперкубок УЄФА, перемігши МЮ (2: 1), армійці (   Акінфєєв   ,   Василь Березуцький   ,   Ігнашевич   ,   Жирков   ) Боролися з Рубіном (   Семак   ) За чемпіонський титул-2008 (спойлер - програли)

11 жовтня 2008 року. Дортмунд. Німеччина - Росія - 2: 1. Гус Хіддінк і Йоахім Лев. фото AFP

Завдання для Гуса

Перед Хіддінком була поставлена ​​задача - вихід на ЧС-2010, і, здавалося, такий Росії все по плечу. Група не лякала - Фінляндія, Азербайджан і Ліхтенштейн до серйозних суперників не відносилися, 19-річний Бейл ще тільки готувався стати зіркою Уельсу, а 34-річний Гіггз їй бути вже перестав, закінчивши кар'єру в збірній за рік до цього. Побоювання викликала тільки Німеччина, але запасу міцності і куражу цілком могло вистачити і на срібних призерів ЧЄ-2008.

Перемога над Уельсом

Повністю заповнена "РЖД Арена" - видовище рідкісне, але на стартовому матчі відбору в ПАР-2010 проти Уельсу всі 28 000 місць були зайняті. Два пенальті в дебюті гри, порятунок Акінфєєва після удару Бейла з точки і ключовий вихід Погребняка, який забив переможний гол за 10 хвилин до фінального свистка - шлях на чемпіонат світу почався для Росії з перемоги 2: 1. У жовтневий Дортмунд команда вирушила в гарному настрої.

момент Погребняка

У порівнянні з грою проти валлійців Хіддінк зробив ряд змін в складі. З перших хвилин на "Сигнал Ідуна Парк" з'явилися Денисов, Янбаєв (В обох - дебюти в офіційних матчах за збірну) і Погребняк, який вже на 4-й хвилині міг відкрити рахунок, але з близької відстані не влучив у ворота після класного проникаючого пасу Аршавіна і навісу зліва Жиркова. Після матчу голландський фахівець скаже: "Вважаю, йому треба було спробувати нанести удар головою. В таких ситуаціях бити по м'ячу в стрибку не надто раціонально. Пробий Погребняк з" другого поверху ", у нього були всі можливості вразити ціль".

Провали в обороні

Господарі швидко прийшли в себе - незабаром Баллак пострілом під поперечину розім'яв Акінфєєва, а слідом Березуцький не втримав у своєму штрафному Подольські, і той з лівої розпечатав ворота росіян. Через двадцять хвилин - чергова неуважність оборони гостей: Швайнштайгер і Баллак разом відклеїлися від російських гравців, перший накинув на дальню штангу, другий без перешкод подвоїв перевагу Німеччині. До перерви Ігнашевич потужно, але мимо приклався здалеку, проте в цілому гра нашої збірної залишала бажати кращого.

"Справжня збірна Росії"

Тим дивніше було зміна, що відбулася з командою Хіддінка на початку другого тайму: сам головний тренер назве це "справжньою збірної Росії". Спершу Анюков підкараулив помилку Лама - який, можливо, вперше в матчі дав слабину, - відібрав у нього м'яч, пройшов до лицьової і прострілив - в сітку воріт Адлера м'яч вніс Аршавін. Тут же ледь не зрівняв рахунок Семак, потрапивши у воротаря. Упустила кілька вигідних моментів зенітовского зв'язка Аршавін-Погребняк. За визнанням Лама, Німеччина останні півгодини зустрічі ходила по лезу бритви. Навіть потрапляння німця Троховскі в поперечину не дало ніякого сумніву - ще трохи, і ми витягнемо цю гру.

Навіть потрапляння німця Троховскі в поперечину не дало ніякого сумніву - ще трохи, і ми витягнемо цю гру

11 жовтня 2008 року. Дортмунд. Німеччина - Росія - 2: 1. Алан Дзагоєв і Бастіан Швайштайгер. Фото Юхим Шаїнський

Наймолодший польовий гравець

Не вийшло. Героєм за кілька хвилин до кінця міг стати Дзагоєв , Для якого це був дебютний матч за збірну, але м'яч після його удару влучив у штангу. Армієць, який випередив у той вечір Володимира Бесчастних в списку наймолодших польових гравців в історії національної команди (18 років 116 днів проти 18 років 137 днів) після гри згадував:

- Там було кілька варіантів. Можна було і в ближній кут пробити, і спробувати перекинути воротаря. Я вирішив діяти інакше. Звичайно, мав усі шанси завдати більш спрямований удар. Але в останній момент, на жаль, злегка послизнувся. Шкода, момент-то був чудовий. Не вистачило якихось сантиметрів ... Прикро так, що словами не передати.

Батько новобранця, Таріел Герісоевіч, зізнався потім в розмові з "СЕ", що відчував і гордість за сина, і хвилювання, і надію, а від переживань так і не заснув в ту ніч: "Адже він міг зрівняти рахунок!".

"Баллаку було дуже боляче"

Росія поступилася 1: 2, Аршавін подарував свою футболку лікаря "Баварії", розповів на своєму сайті, що установка Хіддінка була "грати від оборони", і згадав, про що вони говорили з німецьким капітаном в одному з епізодів. "Я довго йому намагався пояснити, що Юра Жирков зіграв чисто в м'яч, але Баллаку було дуже боляче, і він промимрив у відповідь на англо-німецької суміші брутальна лайка. Імовірно, це було адресовано і мені, і Жиркову. Або він думав, що я передам це Юре ", - поділився зенітовец.

Зустріч через рік

Гра у відповідь повинна була пройти через рік. За цей час Росія в відборі більше очок не втрачала, здобувши шість перемог у шести матчах з різницею м'ячів 15: 1. Німці, зігравши на старті гостьову нічию з фінами (3: 3), до жовтня 2009-го підійшли лідерами групи, лише на одне очко випереджаючи росіян.

Так що ставки в московському матчі були дуже високі: у разі перемоги Німеччина гарантувала собі квитки в ПАР без пересадок, Росія - обходила німців і налаштовувалася на заключний тур в Азербайджані в статусі фаворита в боротьбі за вихід на ЧС. Нічия залишала нам шанси уникнути стиків, але примарні - команду Йоахима Льова наостанок чекала домашня гра з Фінляндією, сенсації там чекати не доводилося.

"Німеччина нам по зубах"

Все навколо, включаючи футболістів, усвідомлювали важливість зустрічі в "Лужниках". "Ми розуміємо, що нам належить грати головний матч року, але ніякого мандражу у нас немає. Німеччина нам по зубах", - відзначав напередодні змінив тим влітку "Зеніт" на "Штутгарт" Погребняк. Ще один легіонер - переїхав на початку 2009-го з Петербурга в Лондон "канонір" Аршавін - просив журналістів: "Тільки не бажайте ні пуху ні пера! Інакше гра не вийде".

Інакше гра не вийде

10 жовтня 2009 року. Москва. Росія - Німеччина - 0: 1. Фото Тетяна Дорогутіна

Удар Бистрова, гол Клозе

Схоже, футболіста "Арсеналу" хтось все ж не послухався. Росія більше володіла м'ячем, лізла вперед і шукала можливості для атак, але німці вміло перекривали повітря, особливо на флангах. Бистрова справа не давав спокійного життя Лам, і в середині першого тайму Хіддінк відправив його на ліву бровку, де півзахисник "Зеніту" розцвів.

"Справа була не в перекладі з флангу на фланг, а в тому, що нам потрібно було перемагати, і ми - я в тому числі - намагалися зробити для цього все можливе", - через дев'ять років буде згадувати Бистров.

У нього ж був єдиний по справжньому гольовий момент у матчі, але м'яч потрапив у Адлера. "Пам'ятаю, як Аршавін вивів мене один на один з воротарем. На жаль, перед ударом мені трохи заплів ноги - не пам'ятаю, здається, Боатенг, - і я не зміг вдарити так, як хотів", - скаже Бистров .

Забий він тоді, і хто знає, як повернулася б гра, але замість цього через п'ять хвилин Німеччина, точно розкресливши трикутник передач, вийшла вперед: Езіл , Після стінки з Подольські, викотив м'яч під удар Клозе , І той не схибив.

Питання до Бузакке

Активність Бистрова в другому таймі змусила Боатенга піти в грубий підкат, і за 20 хвилин до кінця зустрічі Німеччина залишилася вдесятьох. На цьому запас суддівських рішень в сторону Росії був вичерпаний - Массімо Бузакка залишив без уваги падіння в німецькій штрафний Аршавіна і Бистрова.

- Упевнений, що, якби той епізод трапився в центрі поля, штрафний призначили б, не замислюючись - Баллак штовхав мене в спину. Значить, порушення було, і пенальті, відповідно, теж. <...> Він програв мені позицію. Якщо відчуваєш, що упрешся противнику руками в спину, не біжи, - зауважив після гри Аршавін.

Якщо перший момент ще міг викликати сумніви, то Фрідріх на 88-й хвилині зіграв в ногу зенітовского півзахисникові явно не за правилами.

- Німцям пощастило. По-перше, ми не використали багато моментів. По-друге, суддя не призначив найчистіший пенальті, коли мене збили в штрафній в кінці матчу, - однозначно оцінив той епізод Бистров.

10 жовтня 2009 року. Москва. Росія - Німеччина - 0: 1. Німці святкують перемогу. Фото Олександр Федоров, "СЕ"

Касети з Євро-2008

"Парадні двері на ЧС", про яку перед грою казав Хіддінк, виявилася закрита - першої домашньої поразки в офіційних матчах за 11 років відправило Росію в стикові матчі. Аршавін заздалегідь вибрав у суперники Словенію (і мав рацію) і сказав, що для настрою на дві вирішальні зустрічі всім треба брати касети з Євро-2008 і переглядати їх весь майбутній місяць, щоб зрозуміти, що саме може втратити збірна в 2010 році.

Глава РФС Віталій Мутко після гри з німцями був налаштований оптимістично: "Повинні проходити на чемпіонат світу. Без нас це весілля без нареченої. І неважливо, з ким грати у відбірковому раунді. За такого виступу - ми повинні проходити будь-яку команду".

Однак чи то плівка на касетах за рік пошарпані, то чи листопадова втома взяла верх, але словенці, поступаються нам на той момент в рейтингу ФІФА майже 50 позицій (6 проти 54), програвши в Москві 1: 2 і перемігши в Маріборі 1: 0 , поїхали в ПАР замість нас.

Весілля пройшло без нареченої.

Німеччина - Росія: товариський матч, 15 листопада 2018, онлайн-трансляція, початок - 22.45 (мск)