Одна тисяча дев'ятсот дев'яносто дві Кубок Світу - золото

Заслужений майстер спорту (боротьба вільна).

Нагороджений орденом Дружби (1997)

Розповідь про Вадима БОГІЕВЕ

Народився в Південній Осетії в 1970 р Боротьбою почав займатися з 10 років, першим його тренером був Тимур Санакоєв, який навчив Вадима всім азам вільної боротьби. Фізично міцний, спритний, а головне сильний, він ще в дитячі роки став цілеспрямованим і безстрашним борцем. У наступні роки він тренувався у заслуженого тренера РРФСР Маргієва Анатолія Хазбіевіча. І незабаром до Вадиму прийшов і великий успіх.

У 1992 р він стає чемпіоном СНД, в 1993 р - чемпіоном РРФСР, в цьому ж році виграє срібну медаль чемпіонату світу, тричі стає володарем золотої медалі чемпіонату Європи 1994, 1995, 1996 року. На Олімпіаді в Атланті 1996 р Вадим був недосяжним, показавши високу техніку і велику цілеспрямованість, обійшов багатьох іменитих борців і завоював золоту медаль Олімпіади.

Після перемоги на Олімпіаді в Атланті, у віці 26 років Вадим Богіев вирішив залишити великий спорт.

Примітний факт:

В Атланті разом з Вадимом Богіевим переможцем Олімпійських ігор з важкої атлетики став і його однокласник по цхінвальській середній школі №6 (Південна Осетія), один з кращих в світі важкоатлетів всіх часів і народів-шестиразовий чемпіон світу, дев'ятиразовий рекордсмен світу та Олімпійських ігор, триразовий олімпійський чемпіон Кахи Кахіашвілі.

Кахіашвілі виступав за Грецію, а Богіев - за Росію з вільної боротьби.

Два цхінвалца, два однокласника, двоє друзів, які сиділи за однією шкільною партою, два олімпійські чемпіони.

ВОСХОЖДЕНИЕ ДО МРІЇ (Південна Осетія, 23.06.2007)

США, 1996 рік. Атланта. Олімпійські ігри. Вільна боротьба. Вагова категорія 68 кг, фінал. Цхінвалец, 25-річний Вадим Богіев, який виступає за збірну Росії проти іменитого 29-річного американця Таусенда Сандерса. Напряженнейщій поєдинок. Американця люто підтримує місцева публіка, але осетинський джигіт, вперше бере участь в олімпійських іграх, не тільки ні в чому не поступається супернику, але в деяких компонентах навіть виглядає краще, особливо в техніці. Однак рахунок фінальної сутички нічийний - 1: 1. Але оскільки попереджень, отриманих за пасивність, у американця було більше, то згідно з регламентом судді виносять справедливий вердикт, присуджують перемогу нашому спортсмену. Вадим Богіев - олімпійський чемпіон! Феноменальний успіх! Мрія здійснилася!

Десятки тисяч уболівальників в Південній Осетії, що припали в цей вечір до своїх екранів, із завмиранням серця стежили за ходом впертій сутички, радіють. Цхинвальській хлопець бере золоту медаль на Олімпіаді. Радіють успіху Вадима Богіева і в Північній Осетії і в усій Росії, честь якої він блискуче захистив в Атланті.

Перші кроки

Тихо, буденно як у багатьох дітей в спокійному місті Цхінвалі, в кінці сімдесятих протікало дитинство здібного учня третього класу Вадима Богіева, поки в один день багато його однокласники не надійшли в секцію вільної боротьби до тренера Тимуру Санакоєву, набирав нових хлопців. Після першого тренування однокласники Вадима тільки і говорили про вільної боротьби, ділилися враженнями, з дитячим запалом розповідаючи про вправи, борцівських прийомах.

Вадим слухав їх з великим інтересом, і йому теж захотілося в секцію боротьби. Зростанням був він нижче своїх однолітків, але фізично слабше себе не вважав. На наступний день разом з хлопцями відправився на тренування. Йому, на подив однокласників, першим вдалося виконати складний прийом - перехід зі стійки на міст і переворот.

Після кількох тренувань, вільна боротьба просто запала в душу хлопця. До цього виду спорту він залучив і молодшого брата Альберта, з яким разом ходив на тренування, а вдома відпрацьовував різні прийоми.

На перших змаганнях, що проходили в міській спортшколі серед школярів області Вадимові довелося змагатися з хлопцями, які були не тільки вище ростом, але і старше. Однак Вадим так відчайдушно боровся, що в кінці змагань отримав приз глядацьких симпатій - іграшкового ведмедика. Це був його перший приз, і Вадим з радістю показував його родичам і друзям.

Доленосна Дзау

Через деякий час, влітку 1983 года, в житті Вадима відбулася подія, що мало доленосне значення. Тимур Санакоєв повіз своїх підопічних в спортивний табір в Дзау. Тоді ж на збори з Москви з цілою групою своїх вихованців приїхав тренер з вільної боротьби столичного ЦСКА, майстер спорту СРСР, наш земляк Анатолій Маргієв. Анатолій Хазбіевіч придивлявся до юних Цхінвальським вільники, а в кінці зборів вирішив подивитися їх у справі, влаштувавши показовий турнір між ними і своїми учнями - москвичами. Як же він був вражений, коли невисокий цхинвальський хлопчина, семикласник Вадим Богіев без особливих зусиль розправився з його кращим вихованцем, чемпіоном Москви Мішею Глушко.

Чіпкий, невгамовний, що майстерно володіє своїм тілом, він вразив тренера ЦСКА. Спеціаліст одразу зрозумів: у хлопця величезний потенціал, велике майбутнє і вирішив забрати Вадима в Москву, в ЦСКА.

Незважаючи на вмовляння Анатолія Маргієва в необхідності переїзду в Москву, батьки Вадима довго не бажали відпускати сина в незнайоме місто, але зрозуміли, що вільна боротьба для Вадима стала сенсом життя і погодилися відпустити його в Москву, разом з братом Альбертом.

ШЛЯХ ДО ВЕРШИНИ

У Москві Вадим тренувався з ще більшою ретельністю, додаючи в майстерності день за днем.

Перший великий успіх прийшов в 1988 році на першості світу серед юнаків у Австрії. Вадим виступив блискуче, відносно легко здолавши всіх своїх суперників і став чемпіоном. У тому ж році, вже на чемпіонаті Європи серед молоді в Польщі, знову здобув золоту медаль, посівши перше місце і на молодіжній першості СРСР. У 1992 році, виступаючи на дорослому рівні, став володарем Кубка світу.

У кар'єрі Вадима, як і у всіх спортсменів, траплялися і гіркі поразки, так було, наприклад, на чемпіонаті світу в Канаді, де він поступився у фіналі і став срібним призером. Друге місце зайняв і на Іграх Доброї волі. Зайняти друге місце на таких супертурнірах - гідний результат, але Вадим розцінював їх як невдачі. Він прагнув бути тільки першим. Поразки давали йому новий імпульс, він намагався витягувати з них користь, аналізував свої дії і не заспокоювався, поки не домагався нових успіхів.

У 1994 році, на чемпіонаті Європи в Італії Вадим Богіев просто зім'яв своїх супротивників на килимі і зійшов на найвищу сходинку п'єдесталу. У наступному році на чемпіонаті Європи в швейцарському Фрибурзі Богіев знову стає чемпіоном. Але на чемпіонаті світу в США він тільки четвертий, страшно розчарований, але знову мобілізує сили. У 1996 році, напередодні Олімпіади, знову мав першість на чемпіонаті Європи в Угорщині.

Крім перерахованих успіхів, Вадим Богіев перемагав і в інших престижних міжнародних турнірах, зокрема, двічі вигравав турнір імені Яригіна, неодноразово ставав призером чемпіонатів СНД і Росії.

БЛИСКУЧИЙ ФІНАЛ

Настали гри, черговий, 26-й за рахунком Олімпіади. Атланта зібрала кращих спортсмени з усіх куточків земної кулі. Олімпійські ігри проходять раз на чотири роки, для спортсменів вони найбажаніші, кожен докладає максимум зусиль, вичавлює все останні сили, намагаючись завоювати таємну медаль. Самою жаданої вона була і для Вадима Богіева. Вадиму довелося боротися з дворазовим чемпіоном світу, чотириразовим чемпіоном Європи, володарем суперкубка світу, легендарним Арсеном Фадзаевим, що мають намір в свої 34 роки отримати третю золоту олімпійську медаль. Принциповий поєдинок. Обидва налаштовані рішуче. На превелику силу з рахунком - 3: 1 верх здобув більш молодий і зухвалий Вадим Богіев. На шляху до фіналу Вадим перемагає корейця Хван Санг Хо - 3: 1 і ще одного сильного осетина, що виступав за Україну Зазу Зозірова, зустріч з яким також пройшла у впертій боротьбі - 5: 3.

Фінал проти американця Таусенда Сандерса, описаний на початку розповіді, як відомо, закінчився тріумфально для Вадима Богіева. Він став чемпіоном Олімпійських ігор 1996 р

Після Олімпіади стає трохи сумно: Вадим Богіев вирішив в зеніті слави завершити спортивну кар'єру. Чому він так вчинив, в самому розквіті сил, в 25 років покинув спорт, для багатьох залишається загадкою. Хто знає, яких ще успіхів міг би він домогтися. Можливо, став би дво- або триразовим олімпійським чемпіоном. Але, зрозуміло одне: Вадим домігся видатних успіхів і зі спорту пішов красиво, здійснивши мрію.