(050) 60-30-100
    (098)4-63-63-63

Географія «Зеніту» - Канада

Провівши свій перший міжнародний матч в Фінляндії в 1946 році, в наступні півтора десятка років «Зеніт» неодноразово гостював в Європі (Німеччина, Данія, Норвегія, Чехословаччина), двічі відвідав Китай і навіть побував в Індонезії, а в 1960-му вперше в історії вирушив до Північної Америки, в Канаду. По ходу двотижневого турне ленінградці відвідали чотири канадські провінції, в кожній з яких зіграли з місцевими збірними. І перша з цих зустрічей відбулася рівно 57 років тому, 17 серпня 1960 року.

І перша з цих зустрічей відбулася рівно 57 років тому, 17 серпня 1960 року

Турне почалося з Вінніпега, в якому ленінградці зустрілися зі збірною провінції Манітоба, об'єднаної в команду з претензійною назвою «Олстарс». Ця гра не викликала великого інтересу у місцевої публіки - гольову феєрію зенітовцев наживо побачили лише дві тисячі глядачів. Перевага радянської команди було переважною, і вже до 20-й хвилині нападник Анатолій Курчавенков встиг оформити дубль. В кінці першого тайму 21-річний Лев Бурчалкін довів рахунок до великого. У другій половині зенітовци трохи зменшили оберти, але норму першого тайму все одно виконали: Михайло Іванов , Вадим Храповицький і Анатолій Бугайов забили ще три голи. У підсумку, в своєму першому матчі в Північній Америці «Зеніт» домігся розгромної перемоги 6: 0. Відмінний початок!

Проте так само легко пройтися по всіх канадським суперникам ленінградцям не вдалося: через кілька днів вони поступилися в Калгарі збірної провінції Альберта. Хоча починалося для «Зеніту» все добре: вже на перших хвилинах після розіграшу кутового В'ячеслав Пікайкін відкрив рахунок. Але ще до перерви канадці встигли не тільки відігратися, а й вийти вперед - 4: 2. У другій половині матчу в ворота 18-річного Романа Асина був забитий і п'ятий м'яч. Під кінець господарі явно втомилися, і ленінградці зуміли взяти гру під свій контроль. Олег Морозов і герой першого матчу Курчавенков скоротили рахунок до мінімуму, але на більше зенітовцев не вистачило. 5: 4 - «вольова» перемога канадських футболістів.

Потім радянська делегація попрямувала в Ванкувер, де «Зеніт» провів третій матч, зі збірною провінції Британська Колумбія. І знову повторити результат першого матчу ленінградцям не вдалося. Під кінець першого тайму нападник збірної Канади Хьюз відкрив рахунок, а на початку тайму другого після автоголу Роберта Совейко перевага господарів зросла до двох голів. Всього через кілька хвилин капітан «Зеніту» Станіслав Завидонов скоротив розрив, проте незабаром в ворота радянської команди був призначений пенальті - 3: 1. В кінці матчу ленінградські футболісти завелися і буквально втиснулася суперника в його штрафну. Небезпечні атаки на ворота канадців накочували одна за одною, але всякий раз зенітовцев не вистачало точності в завершальній стадії. тільки Микола Рязанов чотири рази (!) виходив один на один. На останніх хвилинах Анатолію Дергачова все-таки вдалося відправити м'яч у ворота суперника, але на більше «Зеніту» не вистачило ні часу, ні сил. 2: 3 - другої поспіль поразки.

Завершувалося турне в Торонто, де зенітовци провели матч зі збірною провінції Онтаріо. На цей раз радянська команда, явно зачеплена двома поразками, зіграла дуже агресивно, і ще в першому таймі голи Дергачова, Рязанова і Валентина Аксьонова , Фактично, зняли всі питання про переможця. Правда, після помилки 20-річного воротаря Анзора Кавазашвілі (До слова, майбутнього члена клубу Яшина ) Канадцям вдалося відіграти один гол. У другому таймі команди обмінялися забитими м'ячами, і матч завершився впевненою перемогою «Зеніту» 4: 2.

Підсумки турне «Зеніту» за Канаді: 2 перемоги і 2 поразки при загальній різниці м'ячів 16:10. Кращими бомбардирами стали Курчавенков і Дергачов, які забили по 3 голи. Надалі «Зеніт» більше ніколи не грав в Канаді, а ось в Північну Америку навідувався. Втім, це вже інша історія ...