Интернет-магазин спортивной одежды и обуви

Все для экстремальных видов спорта и активного отдыха: сноубординг, кайтсерфинг, виндсерфинг, дайвинг, гидроодежда, спортивная одежда, очки, маски и многое другое…
 • Телефон:
  (050) 60-30-100
  (098)4-63-63-63

  Режим работы:
  с 10:00 до 20:00
  7 дней в неделю


  Jo në yndyrë, por në muskuj: rritim somatotropin në mënyra natyrore

  1. Si e somatotropin hormon në trup
  2. A është e mundur të rritet niveli i somatotropinës në mënyrë të natyrshme

  Somatotropina kontrollon rritjen e indeve dhe rigjenerimin e qelizave, dhe gjithashtu ndihmon në ruajtjen e shëndetit të organeve të brendshme. Hormonia e rritjes njerëzore prodhohet natyrshëm nga gjëndra e hipofizës gjatë gjithë ditës: natën (gjatë gjumit) niveli i saj arrin vlerat e pikut. Në adoleshencë, somatotropina prodhohet në sasi të mëdha për të siguruar pubertetin e duhur dhe me moshën, sasia e sintetizuar e hormonit të rritjes zvogëlohet.

  Bodybuilders të cilët dëshirojnë për të rritur masën e muskujve, për të përmirësuar performancën atletike dhe për të shkurtuar periudhën e rimëkëmbjes janë të njohur mirë me hormon të rritjes. Me sa duket, hormoni i rritjes ka një efekt rinovimi.

  Si e somatotropin hormon në trup

  Somatotropina (e njohur edhe si hormon i rritjes njerëzore) është një hormon peptid i prodhuar nga gjëndra e hipofizës së përparme. Sekretimi i këtij hormoni rregullohet nga hipotalamusi në përputhje me ritmin cirkadik (shumica e hormoneve të rritjes prodhohet gjatë gjumit). Hipotalamusi rregullon sekretimin e hormoneve të rritjes nëpërmjet hormonit lirues somatotropin (stimulim) dhe somatostatin (shtypje).

  Shuma maksimale e hormonit të rritjes të prodhuar gjatë gjumit.

  Somatotropina, e prodhuar në trup, vepron duke u kombinuar me disa receptorë të vendosur në indet e synuara, duke përfshirë muskujt dhe lidhëset. Hormoni i rritjes gjithashtu punon në mënyrë indirekte, duke detyruar qelizat e mëlçisë për të prodhuar molekula polipeptide të quajtur somatomedinat.

  Sot, efekti i rritjes së faktorit 1 të rritjes së insulinës (IGF-1) është studiuar më së miri. IGF-1 dhe hormoni i rritjes kryejnë funksione të rëndësishme në pothuajse çdo sistem të trupit - nga rritja dhe rimëkëmbja e indeve të muskujve, lidhjes dhe kockave deri tek rregullimi selektiv i aspekteve të ndryshme të metabolizmit, duke ruajtur funksionimin normal të trurit dhe shëndetin e zemrës.

  Me moshën (duke filluar nga rreth 20-25 vjet), somatotropina është e sekretuar gjithnjë e më pak, respektivisht, niveli i IGF-1 gjithashtu zvogëlohet. Rënia në aktivitetin sekretor të hormonit të rritjes dhe IGF-1 quhet somatopausi (vërejtur nga rreth 30 vjet). Kjo periudhë karakterizohet nga një numër shenjat e padëshirueshme të plakjes, duke përfshirë:

  • shkelja e modeleve të gjumit;
  • kockat e brishtë;
  • akumulimi i yndyrës në pjesën e mesme të trupit (dmth. në abdomen);
  • rënie në masë të muskujve, forcë dhe qëndrueshmëri.

  A është e mundur të rritet niveli i somatotropinës në mënyrë të natyrshme

  Fizibiliteti i injektimit të hormonit të rritjes mund të diskutohet vetëm në rastin e një deficiti të rëndësishëm të hormonit të rritjes tek fëmijët dhe të rriturit, gjë që ndikon negativisht në shëndetin e tyre. Injeksione për qëllime terapeutike të përshkruara nga një mjek.

  Megjithatë, injeksione të hormoneve somatotropike janë një metodë mjaft e dyshimtë për të fituar masën e muskujve ose humbjen e peshës për shkak të efekteve anësore të mundshme:

  • dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve;
  • shtimi i presionit të gjakut;
  • ënjtje e gjymtyrëve;
  • sindromi i tunelit;
  • diabet;
  • rritja jonormale e organeve të brendshme dhe indeve të eshtrave;
  • forcim i arterieve.

  Marrja e hormonit të rritjes sintetike është i mbushur me shumë rreziqe që nuk justifikojnë përfitimin e saj.

  Mënyra natyrale për të rritur nivelin e somatotropinës:

  1. Trajnimi i Intervalit me intensitet të lartë . Ndoshta kjo është mënyra më e mirë për të stimuluar sekretimin e hormonit të rritjes. 30 sekonda stresi intensiv shkakton dëme në muskujt, për të rivendosur se cila gjëndër e hipofizës fillon të prodhojë hormon të rritjes.
  2. Ushqimi i duhur. Ndoshta nuk ka një aspekt të vetëm të shëndetit të njeriut që nuk kërkon një dietë të ekuilibruar: eliminimin e ushqimeve të përpunuara, konsumin preferencial të frutave dhe perimeve të freskëta, ushqimin e proteinave dhe minimizimin e absorbimit të ëmbëlsirave, produkteve të miellit dhe pijeve alkoolike. Sa më i lartë të jetë niveli i insulinës, aq më i ulët niveli i somatotropinës. Prandaj, është më mirë për të ngrënë ushqime me një indeks të ulët glycemic, sidomos para gjumit.
  3. Agjërimi i shkurtër . Kjo praktikë ndihmon jo vetëm për të rritur nivelin e hormonit të rritjes, por gjithashtu për të optimizuar ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe leptinës, e cila ka një efekt pozitiv në gjendjen e të gjithë organizmit dhe mirëqenien tuaj.
  4. Gjumi i shëndetshëm. Në kushtet e mungesës së gjumit, rimëkëmbja e plotë e trupit është e pamundur, duke përfshirë për shkak të prodhimit maksimal të hormonit të rritjes gjatë gjumit.

  Bazuar në sa më sipër, mund të konkludohet se mënyra më e mirë për të rritur prodhimin e somatotropinës është korrigjimi i stilit të jetesës dhe dietës. Dhe futja e pavarur e hormonit të rritjes sintetike, sipas redaktorëve të estet-portal.com, mund të shkaktojë dëm të konsiderueshëm për shëndetin tuaj.

  Каталог

  Категории товаров

  Новости

  Прыжки на батуте - как бизнес. История развития в России и некоторые факты.
  Подготовлено: "ЗВЕЗДА-ЦЕНТР", i Star, г. Москва www.batut.istar.su   Прыжки на батуте, как бизнес в Российской Федерации, начинает свою историю примерно в середине первого десятилетия начала двухтысячных

  Прыжки на скакалке
  Желаете сбросить лишние килограммы и укрепить мышцы? Причем хотите добиться результата в короткий срок? Выход есть! В ваших стремлениях вам помогут прыжки на скакалке. Мало того что это очень легко и

  Прыжки на скакалке
  При тотальной нехватке времени в современной жизни не каждый может выделить несколько часов для посещения фитнес центра. Поэтому в борьбе с лишним весом на помощь приходит скакалка. Скакалка для похудения

  Прыжки на скакалке
  Прыжки на скакалке помогают постоянно держать себя в тонусе и прекрасной физической форме. Вопреки распространённому мнению, они популярны не только у девушек. В своих тренировках скакалку используют

  Прыжки с выпадом в сторону
  Прыжки с выпадом в сторону - скользящие прыжки вдоль плоскости туловища, развивающие боковые мышцы ног (латеральные мышцы бедра) и поясницу. Поясница тренируется за счет наклонов вниз. Спина должна быть

  Прыжки от Целлюлита на скакалке. Зачем: 8-пунктов в роли ответа.
  Знакомая нам с детства «прыгалка» способна заменить многие тренажеры и даже курсы массажа! Думаете реально совместить в одном занятии активный расход калорий, массаж проблемных зон и избавление от целлюлита,

  Прыжки на скакалке для начинающих. Советы и рекомендации. Польза, основные, упражнения, противопоказания, похудения
  В детстве прыжки со скакалкой являются популярным развлечением. Девочки и мальчики упражняются с инвентарем, прыгая на одной или двух ногах, скрещивая руки, продвигаясь в различных направлениях. Польза

  Сборная России по прыжкам в воду выиграла две медали на Олимпиаде
    ЛОНДОН, 12 июл - РИА Новости, Вероника Гибадиева. Российская сборная по прыжкам в воду, одержав одну победу, завоевала две медали на Олимпийских играх в Лондоне. Обе медали были выиграны россиянами

  Игры прыжки в воду с вышки, трамплина
  Прыжки в воду с вышек и трамплинов Краткое содержание статьи: Прыжки в воду с огромной высоты становятся все более популярными. Множество зрителей готовы ради такого экстрима собраться возле экранов

  Прыжки в воду в Пензе - дайвинг, федерация, сайт
  Дайвинг один из подвидов прыжков в воду Краткое содержание статьи: Прыжки в воду это водный вид спорта, который заложил свою историю еще в древние времена. Еще по памятникам можно понять то, что прыжки

  Контакты:

  Телефон:
  (050) 60-30-100
  (098)4-63-63-63

  ТЦ "Южная галерея", ул. Киевская 189,г.Симферополь, АР Крым, Украина

  Режим работы:
  с 10:00 до 20:00
  7 дней в неделю

  Информация для вас

  - Оплата в рассрочку

  Корзина

  Корзина пуста