(050) 60-30-100
    (098)4-63-63-63

Кращий матч, кращий гол, кращий день. Підсумки дев'ятого дня ЧС-2018

Дев'ятий день Чемпіонату Світу став найякіснішим по грі і одним з найцікавіших. У других таймах перших двох матчів ми побачили відмінний футбол, насичений атаками, небезпечними моментами і цікавими історіями. Третій матч дня був одним з двох-трьох кращих на турнірі, на мене - так і зовсім кращим. Обидва голи Ахмеда Муси - провідні претенденти на звання найкращого голу турніру. А головне - вперше з початку турніру ігровий день пройшов без голів зі стандартних положень. Для забезпечення чистоти дня Гілфі Сігурдссон навіть люб'язно змазав пенальті, 11-метровий у матчі Бразилія - Коста-Ріка був скасований, а в матчі Сербія - Швейцарія - не призначено. Більш того, всі сім забитих м'ячів були красивими, естетичними, більшість - наслідком стрімких проривів або розумних комбінацій. Чого нам явно не вистачало раніше. Будемо сподіватися, що це тільки початок.

вчора

Другий тур Чемпіонату Світу почався ще менш якісними матчами, ніж ті, які ми бачили в першому. Чотири з шести зустрічей у перших трьох групах закінчилися з рахунком 1: 0, команди виглядали вкрай слабо, голи забивалися або зі стандартних положень, або після диких помилок. Середній показник по забитим з початку турніру впав до гіршого в історії, середній показник ударів в площину воріт за ці дні впав нижче шести за матч. Навіть резонансний матч Аргентина - Хорватія з чудовим голом Луки Модріча не особливо змінив діагноз, адже тоді і переможець відіграв неяскраво, що вже говорити про програв. А почалося все з черговою дикою помилки воротаря.

Перші два тайми перших двох матчів дев'ятого ігрового дня також не віщували нічого доброго. Збірна Бразилії, що переграла Коста-Ріку в дев'яти з десяти зустрічей між суперниками, відчувала себе дуже комфортно. Після невдалого матчу проти збірної Швейцарії і на тлі пошкодження, отриманого Неймаром на тренуванні, в таборі "Селесао" аж надто спробували заспокоїти атмосферу, аж надто показно вели себе ніби нічого не сталося. І, судячи по першому тайму, ніяких уроків Титі не зробив. Його підопічні грали абсолютно байдуже, явно повільно, на рівні інших провалюються грандів. Атаки занадто крен на лівий фланг Неймара, як і в першому матчі, який грав виключно на себе і для себе.

Все наполегливо намагалися повторити гол Коутиньо, навіть не намагаючись прорватися до штрафного Кейлор Наваса, а пробиваючи з-за її меж. Лише один удар з меж штрафного, лише один удар в площину воріт голкіпера мадридського "Реала", всього 14 торкань м'яча центрфорварда фаворита Габріеля Жезуса (лише два - в штрафному майданчику) дозволяли воротареві аутсайдера відчувати себе досить комфортно. Найгірша серія матчів "пентакампеонів" без перемог в історії турніру (4) здавалася не тільки близької, але і заслуженою.

Перший тайм матчу Ісландія - Нігерія був не менше слабким. Рекордна на турнірі 32-градусна спека і рій комах, кучерявих навколо гравців, які не служать виправданням. У всякому разі, "суперорлам", який став першою командою на турнірі, яка закінчила тайм без єдиного удару по воротах суперника. Перехід на схему 3-5-2 не допомагав - підопічні Гернота Рора виглядали все такими ж апатичними, повільними і повністю позбавленими ідей в атаці. По грі у чужих воріт вони здавалися беззастережно найгіршою командою турніру, при всьому неповазі до збірних Саудівської Аравії, Південної Кореї та інших. Ісландці також виглядали абсолютно "дерев'яними", загрожуючи воротам суперника лише зі стандартних положень. Які, правду кажучи, вносили паніку в ряди африканців, більше половини своїх голів на Мундіалях пропустили саме таким чином (найвищий показник у світі з 1994-го року). Перший 0: 0 на турнірі здавався близьким. Вже точно не очікувалося поразку європейців, хто програв один матч з шести на великих турнірах і пропустили лише двічі в шести своїх останніх офіційних матчах.

завтра

Після 11-го і 12-го перших таймів на турнірі, що закінчилися "нулевкой", здавалося, ми досягли дна і почали пробивати його. Однак другі тайми повністю змінили картину. І бразильці, і нігерійці почали другий тайм божевільним штурмом воріт суперника. Вже на 14-ій секунді африканці виконали свій перший удар в матчі, а на 49-й хвилині рахунок був відкритий. Південноамериканці за 15 хвилин створили чотири відмінні шанси забити, зупинившись лише на Навас і перекладині. Перші закінчили тайм з 16-ма ударами по воротах, другі - з 15-ю, дев'ять з яких припали у ворота. І скажений темп не вщухають, дозволивши нам спостерігати за яскравим емоційним грою.

І скажений темп не вщухають, дозволивши нам спостерігати за яскравим емоційним грою

Багато в чому причиною стали тактичні і кадрові зміни. У першому матчі Коутиньо, спочатку застряг в центрі поля, пішов вперед. Всі його сім торкань м'яча в штрафний Наваса відбулися у другому таймі. Саме такі підключення та принесли йому гол. Жезус торкався м'яча в штрафний в три рази частіше, ніж у першому таймі, і набагато ближче до воротарського. І він взяв участь в голe. У той час, як Вілліан в першому таймі звужував гру в центр, наступаючи на п'яти партнерам, що змінив його на початку другого Дуглас Коста проривався до лицьової лінії по флангу на швидкості, потім небезпечно подаючи в штрафну. Що дозволило змістити акцент атак вправо і розширити їх фронт.

19 "кросів" в порівнянні з дев'ятьма, в тому числі і шість в порівнянні з трьома - від крайніх захисників - зіграли вирішальну роль. Як і вихід на поле другого форварда Фірміно не замість першого (як в першому матчі), а на додачу до нього - саме Роберто на першій доданій хвилині головою скинув м'яч в район Жезуса-Коутиньо. І в підсумку аутсайдер, що оборонявся без шансів в атаці, не витримав і змушений був капітулювати вдруге поспіль на ЧС вперше з 2006-го року. А фаворит продовжив безпрограшну серію до 13-ти матчів, не пропустив в восьмий раз поспіль в останніх десяти матчах і зняв зі своїх плечей важкий вантаж. Наскільки важкий? Згадайте про сльози Неймара після фінального свистка.

І в матчі в Волгограді кадри і тактика зіграли вирішальну роль. Ще до матчу наставник ісландців Хеймір Халлгрімссон і його воротар Ханнес Халдорссон чимало говорили про швидкість і атлетичності суперника, про його контратаках і прямий грі. Тому в першому таймі "вікінги" і віддали м'яч. При 65-ти відсотках володіння м'ячем "суперорли" не могли розраховувати на контратаки. А застряглий на фланзі Ахмед Муса і застрягли в центрі поля опорники перебували занадто далеко від воріт і нічим не допомагали центрфорварду Іхеаначо. Другий же тайм з удару почав опорник Етебо. І далі він завжди опинявся в районі лінії штрафного суперника, інший опорник Ндіді також почав приходити туди. Муса ж почав з'являтися в центрі і в підсумку торкнувся м'яча в штрафний Халдорссона в шість разів більше, ніж до того.

Зміна лівого фуллбека в перерві також освіжила гру. А головне - м'яч був відданий супернику, з'явився пресинг, який дозволяв перехоплювати і організовувати контратаки. В яких Віктор Мозес і Муса і продемонстрували свою божевільну швидкість, відкривши нам абсолютно нову збірну Нігерії, не схожу нічим на ту, що ми бачили в трьох перших таймах команди на турнірі.

Обидва прекрасні голи відбулися саме після швидких проривів. Як і серія інших найнебезпечніших атак, яка вивела другий тайм на друге місце на турнірі з ударами по воротах (16: 4). Більш того, 19-річний воротар Френсіс Узохо залишився практично без роботи і в результаті став наймолодшим голкіпером на ЧС з 1966-го року, яка зберегла свої ворота "сухими". Друга перемога "суперорлов" в останніх 14-ти матчах на Чемпіонатах Світу та шоста - всього (до речі, всі були здобуті над європейцями) в результаті вийшла феєричної.

Битва орлів

Чому матч Сербія - Швейцарія був кращим на турнірі? Божевільний темп ми бачили і раніше, як і чудову атмосферу на трибунах. Бачили і суперудари видали, і вдалі прориви зі своєї половини поля, і вісім ударів по воротах від одного гравця. 33 удари по воротах - не перший результат на турнірі, і навіть не другий. А третій. Рекордні на турнірі 19 ударів в першому таймі принесли лише один гол. Суддівські скандали і вдалі тактичні рішення, драматизм і пізні голи, суперсейви воротарів і помилки захисників - це ми бачили і в деяких інших матчах. Справа в тому, що жодного разу ми не бачили всього разом в одному матчі на протязі дев'яноста хвилин. Чи не бачили настільки якісні атаки, настільки розумні комбінації з такою частотою. Причому все це було густо замішано на політиці і закінчилося першим Камбеком з початку турніру.

Від гри неможливо було відволіктися ні на секунду, відрізки активності команд змінювали один іншого з калейдоскопічною швидкістю. Серби і швейцарці довели свої козирі майже до досконалості і незмінно демонстрували їх. Обидві команди діяли розумно, пробивали по воротах часто, помилялися рідко. Спочатку перші розривали суперника на флангах, а центрфорвард Александар Мітровіч раз по раз перегравав Фабіана Шера на "другому поверсі". Гол став однією з восьми виграних ним дуелей. Потім швейцарці перехопили ініціативу, опорник Дземан тричі з'явився в штрафний суперника (чого не робив проти бразильців) і тричі міг забити. У двох випадках - після розумних проникаючих пасів, в третьому - після класного флангового проходу. Цікаві зміщення правого вінгера сербів Тадича ставили в тупик швейцарців. У другому таймі вже останні відчутно домінували, а після переходу Шакірі з флангу в центр почали просто розривати суперника на контратаках. Той, в свою чергу, продовжував серйозно турбувати Зоммера найнебезпечнішими навісами. Втрутився і один з тренерів. Центрфорвард Сеферович, який провалив перший тайм (5 торкань м'яча), був замінений Володимиром Петковичем на Гаврановіч, в результаті відправив того ж Шакірі в гольовий прорив.

Центрфорвард Сеферович, який провалив перший тайм (5 торкань м'яча), був замінений Володимиром Петковичем на Гаврановіч, в результаті відправив того ж Шакірі в гольовий прорив

Сам Шердан видав кращий індивідуальний перфоманс гравця на турнірі, якщо не брати до уваги стандартні положення, і тому цілком справедливо став автором переможного гола. Справедлива і перемога його команди в цілому, хоча якби арбітр призначив пенальті після фолу відразу двох на Мітровіч біля воріт Зоммера - все могло б бути по-іншому. Справедливо, що саме в цьому матчі відбувся перший камбек на турнірі. І справедливо, що саме Шакірі і Джака забивали в цьому матчі. Обидва є вихідцями з Косово (як і Дземан з Бехрамі), їх сім'ї були змушені тікати звідти під час Балканських воєн. Батько Граніту навіть відсидів шість років в сербській в'язниці за заклики до відокремлення Косово. Обидва не забувають про своє коріння і тому матчу проти сербів надавали особливого значення. Тому і обидва святкували голи жестами, що символізують албанського орла. І все четверо боролися як божевільні. Для боснійського хорвата Петковича тренерська дуель проти боснійського серба Младена Крстаїча також була особливою. Як і для вболівальників обох команд. Саме тому фани і гравці настільки емоційно реагували на результат. Який залишає обом командам шанси на вихід з групи. Така Швейцарія переможе Коста-Ріку. Така Сербія здатна перемогти Бразилію.

зірки запалюються

Після вкрай слабкого першого кола зірки починають приходити в себе. Почалося це ще в перших групах. Кріштіану Роналду та Дієго забили знову, нарешті відзначилися голами Луїс Суарес, Кіліан Мбаппе і Крістіан Еріксен. Лука Модріч провів чудовий матч. І вчора зірки відзначилися. Плач Неймара після закінчення матчу проти Коста-Ріки явно демонстрував, наскільки важливим був перший гол на турнірі для гравця, за останні дні пережив і жорстку критику, і глузування, і травму. І цей матч він провів погано, далеко від команди, втрачав м'яч 14 разів (рекорд турніру), симулював в штрафний Наваса, з'ясовував стосунки з арбітром матчу. Перший гол був забитий без його участі, кращі атаки проводилися без нього. Однак після самого пізнього гола в історії Чемпіонатів Світу (96-я хвилина і 49-я секунда) і виходу на третє місце в списку кращих бомбардирів збірної всіх часів він може зітхнути вільніше.

Однак після самого пізнього гола в історії Чемпіонатів Світу (96-я хвилина і 49-я секунда) і виходу на третє місце в списку кращих бомбардирів збірної всіх часів він може зітхнути вільніше

Поки ж третій у списку найдорожчих гравців світу Феліпе Коутіньйо заміщає першого в якості лідера збірної. Третій гол поспіль, та ще й в такий момент - ознака характеру.

Проявили характер в результаті і лідери збірної Нігерії. Перехід Мозеса на позицію фуллбека, на якій він блищить в "Челсі", вплинув не відразу. Зате коли вплинув - Віктор заробив ассист і в цілому видав відмінний другий тайм. Муса ж забив спочатку після шедеврального прийому м'яча, а потім і після чудового першого торкання і прориву з м'ячем мало не від центральної лінії мало не в самі ворота ісландців. Нині на його рахунку чотири забитих на Мундіалях, і до кращих бомбардирів Африки в історії турніру Асамоа Гьян і Роже Мілли не вистачає лише одного-двох.

І в матчі Сербія - Швейцарія забивали ті, кому і було покладено за рангом. Лідер атаки "орлів" Мітровіч забив свій 13-й гол в останніх 17-ти матчах за збірну. Причому в звичному стилі - ударом головою. Стрімкий прорив Шакірі зі своєї половини поля і класний удар Джак видали також абсолютно нікого не здивували. Саме такі голи - козирі лідера атаки і лідера центру поля "нейтралів".

температура телевізора

Як ми і передбачали, вибірковість використання VAR викликає серйозні суперечки. Саме через неї оцінки успішності системи коливаються від "відмінною" до "жахливою". Зрозуміло, система неідеальна, і принципи її використання викликають чимало запитань. Чому без уваги арбітрів залишився борцівський прийом відразу двох гравців збірної Швейцарії проти Мітровіча в своїй штрафній - незрозуміло. І все ж тези супротивників звучать не логічніше, ніж теза: "Якщо не вдається пересадити всіх злочинців - краще не садити нікого". VAR безумовно допомагає значно знизити число помилок і тому безсумнівно потрібен. Допоміг і вчора. Якби не він - цинічна симуляція Неймара закінчилася б пенальті. А реальний фол на гравцеві збірної Ісландії в штрафний нігерійців - нічим. Ще одна перемога системи. Всього лише з рахунком 2: 1, але все ж.