(050) 60-30-100
    (098)4-63-63-63

Кубок УЄФА. Раковський бровар

Після другої частини дуелі з ризьким "Сконто" словацький форвард мінського "Динамо" Роберт Рак цілком може відписати друзям на батьківщину, що в честь його чудових бомбардирських якостей клубний спонсор назвав свій ресторан. Дві гри - три голи. Подібної скорострільністю в міжнародних матчах "біло-блакитні" давненько не балували своїх уболівальників. Хотілося б вірити, що новачок команди, який пообіцяв кореспонденту "ПБ" по дорозі з Риги забивати в кожній зустрічі, виявиться вірним чоловічому слову. І тоді слідом за наставником латвійської команди Полом Ешворт напевно пошкодують про неможливість отримати в своє розпорядження цього забивного форварда і його колега з данського "Оденсе".

Виїзна нічия додала футболістам "Динамо" впевненості в благополучному результаті, а клубним працівникам - прихильності. Вони не стали будувати відносини з суперниками після прильоту останніх до Мінська за принципом: який прийом - така відповідь. І якщо два тижні тому в столиці Латвії пройшли паспортний контроль динамівцям довелося понад півгодини нудитися в очікуванні автобуса (водій послався на міські пробки, проте потім проговорився, що в клубі його ніхто навіть не попередив про необхідність зустріти гостей в аеропорту і завдання він отримав тільки після здивованого дзвінка динамівського гендиректора Броніслава Ясинського в офіс "Сконто"), то на білоруській землі приїжджих команду неприємні сюрпризи не чекали. Від господарів. Свиню їм підклали земляки. При отриманні багажу з'ясувалося, що половина сумок в літак так і не була завантажена. Відряджений слідом за командою автомобіль доставив амуніцію лише в день гри. А напередодні сконтовци пристосувалися провести тренування в повному складі, причому гравців, що бігають по газону "Динамо" без бутс, помічено не було.
    Ознаки піднесеного настрою, що панував перед матчем в динамівському таборі, проявилися навіть при заповненні протоколу. Ймовірно, в піку балтійського колезі, який вписав у графу "Офіційні особи" комічно дивляться для нас імена Геннадіюс, Юріюс, Александрс, повноважний представник "Динамо" обдарував адміністратора команди Василевського ім'ям ... Михалич.
    Не змогла збентежити господарів і необхідність термінової зміни часових на посту номер один. Затемпературіл Тумилович до останнього сподівався на всесилля ескулапів, але буквально за дві години до гри змушений був взяти самовідвід, і в ворота визначили Лесько. Зізнатися, спочатку заміна не виглядала рівноцінної: Геннадій повернення в "рамку" після операції і відновлення відсалютував впевненою і абсолютно "сухий" грою, в той час як Артур після аналогічного процесу встиг попрактикуватися лише в двох поєдинках дублерів. Втім, побоювання виявилися марними - за винятком кількох помарок Лесько не дав приводу для критики. Те ж саме можна сказати і про Брюно Мбанангой, який зайняв ключову позицію опорного хавбека по сусідству з капітаном. Габонський легіонер, якому аж до втручання УЄФА не хотіли відкривати латвійську візу (на жаль, в першому матчі він не зміг взяти участі через хворобу), виглядав як могутній стрімчак, в пил який розбиває хвилі ворожих атак. Решта дійових осіб динамівської трупи виявилися тими ж - тренерський штаб не бачив підстав вдаватися до масштабних змін. Тим більше що з варіантами спостерігався дефіцит: Еду досі поневіряється з хворою спиною, Володенкову видали вільну, а Павлючек ледь залікував голеностоп.
    Найбільший інтерес викликало те, як побудує гру динамівський керманич. Відхрещуючись від "нульового варіанту", Олександр Хацкевич не міг собі дозволити і надмірного ризику, задумав він стане зо сконтовцамі у відкритому футболі. Вибір припав на схему 4-2-3-1, яка підходить для того, щоб і тили зберегти в недоторканності, і при нагоді покарати суперника за втрату концентрації. Хоча в міру наближення хвилинної стрілки до екватора першого тайму побудова мінчан все частіше трансформувалося в більш агресивне 4-4-2. Коли стало ясно, що підопічні Ешворт, в рядах яких сталася єдина заміна юного Цауні на досвідченого Вишнякова, не передбачають спантеличити візаві бліцкригом, а більше розраховують підгадати помилку господарів, покликаний допомагати Раку другим темпом Путіло все частіше став проявляти ініціативу. На 21-й хвилині Антон видав партнеру пас-подарунок в розріз між захисниками, але словацький легіонер не зумів переграти Пієделс. Схоже, цей епізод не справив на гостей страхітливого ефекту, бо позіхи в обороні почали повторюватися з приємною для "біло-блакитних" наполегливістю. Наступного разу вже Панков довгою діагоналлю перетворив квартет захисників на статистів, і Пієделс знову довелося віддуватися за всіх ніс до носа з Раком - голкіпер показав вищий клас. Підтвердив він його, і коли Нудний хитро стрельнув зі штрафного в діру худий "стінки" в ближній кут, а Мбанангой намагався добити м'яч, що відскочив. Ось тільки за три хвилини до перерви Пієделс виявився безсилим перед ударом Путіло в кут, але, на його щастя, м'яч облизав штангу із зовнішнього боку. До речі, будь інакше, гол, без сумніву, віднесли б до маленьких футбольним шедеврів. Спіймав кураж Путіло зробив обладнаний за красою слаломний прохід по штрафному майданчику, посадив трьох латвійців на п'яту точку, вийшов на рандеву з голкіпером, і лише недостатньо відшліфована техніка обвідним ударом не дозволила народитися чуду. Але навіть секундне розчарування від втраченої можливості відкрити рахунок не відбило у глядачів полювання віддати динамівцю по заслугах - йому стоячи влаштували овацію.
    В антракті з тривогою подумалось, що маса нереалізованих господарями моментів підійшла до критичної позначки, за якої маятник може качнути в зворотну сторону. І коли після відновлення гри "Сконто" став діяти набагато активніше, швидше і зліше, побоювання ще більше посилилися. Можна тільки гадати, як повернувся б сюжет поєдинку, якби Дірнбах, який отримав на 52-й хвилині м'яч у гордій самоті на куті воротарського, розпорядився ним дбайливо. Але сконтовскій словак удару віддав перевагу відкатку під удар земляку П'ячек, і це вберегло мінчан від неприємностей - Павлюкович встиг прикрити ворота грудьми. А кілька хвилин по тому соло виконав словак динамівський. Хацкевич з центрального кола зробив незрівнянну плануюче передачу "за комір" центральним захисникам на хід Раку, і той довів епізод до щасливого фіналу: одним торканням приборкав опускається м'яч, а другим стрельнув в лівий кут, недоступний для кидка Пієделс.
    Пропущений гол означав для гостей тільки одне: йти ва-банк. І вони кинулися вперед стрімголов. Переклавши захисні функції на партнерів, центральний захисник П'ячек зайняв позицію у лінії динамівської штрафний з надією расчехлить свою "гармату", яка ледь не схилила шальки терезів на користь його команди на останній хвилині ризького протистояння - тоді блискучим сейвом відзначився Тумилович. І одного разу словаку вдалося здійснити задумане - м'яч як із пращі був посланий в кут воріт, але Лесько зреагував на нього з тим же ступенем успішності.
    Хвилин на десять над ареною зависла гнітюча тиша - динамівці виявилися в кільці блокади. М'яч виписував хитромудрі малюнки на підступах до їхнього штрафного, "Сконто" намагався задавити міццю, особливо при виконанні "стандартів". Хоча їх було небагато, бо господарі діяли у відборі гранично акуратно, пам'ятаючи про гостьовому конику. А коли непідкріплений успіхом запал сконтовцев став логічно згасати, білоруська команда блискуче зловила їх на контрвипади. І знову яскраво зіграв Путіло. Прийнявши пас на своїй половині поля, Антон зробив ривок метрів на сорок, проте при обводке суперника настав на м'яч і, здавалося, занапастив атаку. Але потім невловимим рухом корпусу і ніг виловив його з-під носа у двох латвійців і несподівано опинився в перспективнейшей позиції. В принципі міг бити і сам, але віддав перевагу віддати наліво Раку, і партнер віддячив технічної подрезкой над рвонувшись на перехоплення Пієделс - 2: 0.
    Другий гол фактично достроково перервав гру. "Сконто" зрозумів марність своїх домагань, і хоча зовні виявляв активність аж до фінального свистка, морально був уже не готовий до подвигу. Це підтвердив і догляд з поля капітана команди Астаф'єва, без якого вона не змогла організувати навіть банального навалу.
    Після п'ятничного жеребкування стало відомо, що перед динамівцями виріс датський бар'єр. Серйозний. Але не настільки, щоб зламати об нього ноги.
    Кубок УЄФА. 1-й кваліфікаційний раунд.
    Динамо (Мінськ, Білорусь) - Сконто (Рига, Латвія) - 2: 0
    МІНСЬК. 2 серпня. Стадіон "Динамо". 4000 глядачів (місткість - 40000). Сонячно, 20 градусів. Початок о 18.30. З 46-ї хвилини - електроосвітлення. Квиток - 5000, 7000 рублів (дитячий - 1000).
    СУДДІ: Д.Стольхаммар, Й.Флінк, М.Шеблом (всі - Швеція).
    КОМІСАР: І.Леков (Болгарія).
    ІНСПЕКТОР: Ш.Пуль (Угорщина).
    склади
    ЗАПАСНІ: "Динамо" - 30. Климович, 4. Янушкевич, 11. Марсіо, 9. В.Юрченка; "Сконто" - 1. Дорошів, 13. Штолцерс, 17. Лук'янов, 18. Смирнов, 19. Калниньш.
    Тренер: "Динамо" - Олександр Хацкевич, Юрій Пишнік, Олександр Лухвіч; "Сконто" - Пол Ешворт, Юрій Шевляков, Олександр Кулаков.
    ФОРМА КОМАНД: білі майки і труси - сині майки і труси.
    ГОЛИ: 1: 0 - Рак (57, пас - Хацкевич). 2: 0 - Рак (74, пас - Путіло).
    ПОПЕРЕДЖЕННЯ: Нудний (19, за недотримання правила "9 метрів").
    ТРИВАЛІСТЬ МАТЧУ: 93.24 (45.00 + 48.24).
    РЕЗУЛЬТАТ ПЕРШОГО МАТЧУ (19.07) - 1: 1.

ДИНАМО Мн СКОНТО 1-й тайм 2-й тайм ВСЬОГО 1-й тайм 2-й тайм ВСЬОГО 3 1 4 КУТОВІ середньому 1 3 4 10 4 14 Удари у ствір 3 11 14 5 2 7 У рамку воріт 2 2 4 - - - В штанги і перекладини - - - 4 2 6 Повз воріт 1 4 5 11 Блоковані - 5 5 8 6 14 фоли 6 5 11 5 1 6 офсайд - - -
    ХРОНІКА ГОСТРИХ МОМЕНТОВ6 - Мороз подає штрафний від правої бровки. М'яч летить в район 11-метрової позначки, де відскакує від Кожана на лінію штрафного. Першим на підборі виявляється капітан гостей Астаф'єв, удар якого в правому кутку приймає Лесько. *
    21 - Слука втрачає м'яч в центрі поля, і чинний на перехопленні Путіло негайно починає випад поздовжнім пасом на Рака. Нападаючий тікає від П'ячек, вривається в штрафну, зближується з Пієделс і з 7 метрів цілить у дальній "низ" - голкіпер дотягується до м'яча і відводить загрозу. ***
    25 - Перепльоткін прискорюється по лівому флангу, вбігає в штрафну, ріже кут і майже від лицьової лінії котить м'яч по діагоналі назад. Ймовірний адресат Бланк проскакує повз траєкторії польоту, і Нудний, перехоплюючи передачу, вибиває м'яч за межі поля. *
    36 - Панков зі своєї половини робить довгу подовжню передачу в напрямку Рака. Форвард позбавляється від опіки Кожана та П'ячек, після чого з лівого боку перетинає лінію штрафного. Пробігаючи ще кілька метрів до чужих воріт, Роберт б'є низом в дальній кут - Пієделс в падінні парирує удар. ***
    38 - Нудний з правого флангу виконує штрафний. М'яч пролітає між двома футболістами, спорудили "стінку", і слід в ближній нижній кут. Пієделс відводить загрозу, але не надовго. М'ячем опановує Мбанангой, який вистрілює з 14 метрів - поруч з правим верхнім кутом. **
    42 - Темрюк з правого флангу пасує в центр на Путіло. Антон приймає м'яч в 20 метрах від воріт, на хибному замаху обіграє П'ячек, потім ставить корпус Кожану і, розвертаючись на 180 градусів, входить в штрафну. Там хавбек, перекладаючи м'яч з ноги на ногу, йде від Гамезардашвілі і знову включився в боротьбу П'ячек, після чого черговим помилковим замахом укладає на газон поспішає на підмогу Кожана і завдає удар з 8 метрів - поблизу лівої стійки. ***
    57 - Хацкевич з центру поля закидає м'яч в район лінії штрафного, де Рак, відірвавшись від Кожана та Гайлюса, першим дотиком м'яко обробляє передачу, а другим - з 14 метрів невідпорно б'є в лівий кут - 1: 0. ***
    59 - Довга позиційна атака "Сконто" завершується передачею Астаф'єва на правий фланг в напрямку набирає швидкість Мороза. Крайній бек прострілює в штрафну, звідки Дірнбах хльостко прикладається до м'яча з 14 метрів - Лесько в падінні забирає м'яч в лівому нижньому кутку. **
    62 - Перепльоткін прискорюється по лівій бровці, але, помічаючи перед собою Веретило, різко пригальмовує і адресує м'яч в центр СЛУК. Той бачить підключення П'ячек, який приймає пас і просувається трохи вперед. Потім захисник завдає постріл з 30 метрів - Лесько відбиває в правому куті. **
    74 - Путіло, отримавши м'яч на своїй половині, галопом рветься до чужих володінь. Намагаючись на довгому кроці обіграти Гайлюса, Антон спотикається, і м'яч відскакує назад. На підмогу Гайлюсу поспішає Слука, однак Путіло вступає в єдиноборство і, підбираючи м'яч, исхитряется розвернутися між двома візаві, після чого продовжує шлях вперед. Не доходячи до штрафного, хавбек пасує Раку, який підтримує атаку лівіше. Роберт, стоячи на місці, приймає м'яч і з 13 метрів переправляє його в сітку над кинувся, але не встигають на перехоплення голкіпером - 2: 0. ***
    ЦИФРИ ПО ПОВОДУМінское "Динамо" - перший білоруський клуб, який зумів перемогти суперника з Латвії. Баланс ігор команд наших країн: + 1 = 3-2, 6-6.
    "Динамо" підтвердило тезу, що якщо в першому гостьовому матчі домагається результативною нічиєю, то обов'язково проходить в наступний раунд. Перш мінчани тричі після гостьових нічиїх 1: 1 грали вдома з рахунком 0: 0 (1987/88, Кубок кубків; "Реал Сосьєдад", Іспанія; 1996/97, Кубок УЄФА, "Богеміанс", Ірландія; 2006/07, Кубок УЄФА , "Заглембе", Польща).
    Словак Роберт Рак встановив рекорд: перш легіонери в складах білоруських клубів 3 голи не забивали.
    На позначці 16 матчів поспіль перервалася безвиграшна серія мінського "Динамо" в єврокубках (не додають очок в рейтинг УЄФА Кубок Інтертото не береться до уваги): + 0 = 5-11, 9-26. Попередня перемога "біло-блакитних" була зафіксована в Кубку УЄФА над грузинським "Колхети-1913« - 1: 0 (23.07.1997).