Ліга чемпіонів 2000-2001 - фінал - Баварія, Валенсія

Мілан. Стадіон "Сан-Сіро". 80 000 глядачів
    БАВАРІЯ - ВАЛЕНСІЯ - 1: 1 (0: 1, 1: 0, 0: 0). Пенальті - 5: 4
    Нереалізований пенальті: Шолль, 6 (воротар)
    Голи: Мендьєта, 3 - з пенальті (0: 1). Еффенберг, 50 - з пенальті (1: 1)
    Серія пенальті: Паулу Сержіу - 0: 0 (мимо). Мендьєта - 0: 1. Саліхаміджіч - 1: 1. Карью - 1: 2. Циклер - 2: 2. Заховіч - 2: 2 (воротар). Андерссон - 2: 2 (воротар). Карбоні - 2: 2 (перекладина). Еффенберг - 3: 2. Бараха - 3: 3. Лізаразю - 4: 3. Кілі Гонсалес - 4: 4. Лінке - 5: 4. Пейегріно - 5: 4 (воротар)
    Баварія: Кан, Саньоль (Янкер, 46), Лізаразю, Куффур, Андерссон, Шолль (Паулу Сержіу, 108), Елбер (Циклер, 100), Еффенберг, Саліхаміджіч, Харгрівз, Лінке, тренер - Хітцфельд Оттмар
    Валенсія: Канісарес, Пейегріно, Мендьета, Карью, Айяла (Джукич, 90), Карбоні, Хуан Санчес (Заховіч, 66), Кілі Гонсалес, Бараха, Англома, Аймар (Альбельда, 46), тренер - Купер Ектор Рауль
    Попередження: Карбоні (26), Андерссон (38), Кілі Гонсалес (107), Канісарес (пенальті)
    Суддя: Йол (Голландія)

РАЗ - ПЕНАЛЬТІ! ДВА - ПЕНАЛЬТІ !!

Стільки говорилося до матчу про академізмі суперників, їх прагненні зіграти в першу чергу надійно, що були підстави побоюватися закритого футболу. Однак голландський суддя Йол моментально загострив ситуацію, влаштувавши вже до 6-й хвилині обмін 11-метровими. "Валенсія" забила, "Баварія" - немає, і це задало сюжет наступним хвилинах.

Тим часом, "Валенсія" обрала досить активний варіант складу з одним опорним півзахисником, хоча в її арсеналі є і більш обережні способи ведення гри, в чому ми переконалися пізніше. Що ж стосується "Баварії", то її честь вийшли захищати ті одинадцять чоловік, яких і чекали. Травмованого Йереміс замінив молодий Харгрівз, добре зіграв в півфіналі з "Реалом". Але нерівноцінність заміни швидко стала очевидною.

Перший пенальті трапився після ривка Кар'ю по лівому флангу і передачі під удар Мендьєта. Тому пробити не вдалося, але Андерсон впав і влаштував в штрафному майданчику моторошну метушню. М'яч уперся йому в корпус. Швед при цьому намагався, з одного боку, затулити собою амбразуру, а з іншого - прибрати руки, але розмахував він ними незграбно. Мендьєта, в свою чергу, наполегливо вдавлювало м'яч в суперника, і врешті-решт переконав Йола, що дотик рук Андерсона було занадто очевидним. Після цього лідер "Валенсії" точно пробив з 11-метрової позначки в кут.

Зовсім скоро доля надала мюнхенцям чудовий шанс відквитати. Англома зробив підніжку Еффенберг, і Йол пішов на рекорд скорострільності призначень пенальті у фіналах Ліги чемпіонів. Шолль, однак, схибив: пробив слабо і прямо по центру. Може бути, заворожила репутація Канісареса, який давно вважається в Іспанії умільцем по відображенню 11-метрових? У всякому разі, голкіпер проявив не тільки хорошу реакцію, але і моторність, відбивши м'яч ногою. Божевільний, божевільний, божевільний дебют!

Зберігши перевага, "Валенсія" отримала можливість перейти до улюбленої тактики контратак. Але, напевно, спокуса відсидітися зіграв з нею злий жарт. Тому що "Баварію" стартова невдача не засмутила. Діючи могутніше і цілеспрямованіше, вона захопила перевагу в середині поля. На 24-й хвилині нагадав про себе небезпечним ударом Елбер, але в дальній кут він не потрапив, а у прострілу, який в результаті вийшов, не знайшлося адресата. Ще через пару хвилин близький до реабілітації був Шолль. Штрафний у 20 метрах від воріт "Валенсії" був призначений знову після фолу не встигає за суперниками (то за Шолль, то за Саліхаміджіч) Англома. М'яч просвистів поруч з "дев'яткою". Втім, і Канісарес пролетів там же.

Ближче до перерви використала короткий пас "Валенсії", вдалося частково вгамувати паніку мюнхенських атак. А в одному з епізодів Кар'ю ударом головою після навісу Мендьети нагадав, як йому вдалося зруйнувати в 1/4 фіналу надії "Арсеналу".

ТРИ - ПЕНАЛЬТІ !!!

На другий тайм Ектор Купер випустив замість Аймара другого хава оборонного плану - Альбельду. "Баварія", яку вболівальники закликали транспорантом на німецькій мові "Сьогодні прекрасний день, щоб увійти в історію", навпаки, посилила атаку. Замість Саньоля вийшов молотобоєць Янкер. І саме в боротьбі з ним нагорі Карбоні зачепив м'яч рукою. Щедрий на пенальті Йол знову не поскупився. Еффенберг, якому суперники особливо розвернутися не дозволяли, пробив теж по центру. Але на цей раз Канісареса вдалося обдурити.

Положення вирівнялося - і мимоволі згадалося пророкування Пеле. Мінімум ризику, максимум розрахунку. Ніякого порівняння з недавнім фіналом Кубка УЄФА! "Баварія" часто вдавалася до навісів у штрафну, "Валенсія" сподівалася на контрвипади. І, треба сказати, незадовго до кінця основного часу Кар'ю вельми небезпечно робив передачу з правого флангу на Заховича - Кан вчасно вийшов на перехоплення. У свою чергу, німецький клуб ледь не вирвав перемогу вже в додані арбітром хвилини. Еффенберг, відібравши м'яч у Мендьети, моментально рассекающим пасом вивів на ударну позицію Янкера. Але не більше того.

А ПОТІМ ЩЕ ЧОТИРНАДЦЯТЬ ...

Додаткові півгодини - до "золотого гола" - почалися з активних дій "Баварії". Тим більше, що "Валенсія" втратила захисника Айялу і стала ще ретельніше піклуватися про безпеку власних воріт. Канісарес був напоготові і тоді, коли після прострілу зліва Лізаразю вдарив Елбер, і коли з гострого кута пробив Саліхаміджіч. В цілому ж картина гри не змінилася, хіба що тиск німецької машини стало наполегливішим. До того ж у "Валенсії" бракувало свіжості для вилазок, хоча Заховіч і мав непоганий момент: прийняв у лінії штрафної м'яч на груди і послав його прямо в руки Кану. Випрошував пенальті Кілі Гонсалес, але Йол (безперечно, головна дійова особа фіналу) в ситуації розібрався.

За п'ять хвилин до кінця 30-хвилинки Мендьєта спробував закрутити м'яч повз Кана - воротар позіхання не допустив. Кар'ю пробив головою, Канісарес чітко зіграв на виході. Стало ясно, що результат матчу 11-метрових все ж повинні вирішити 11-метрові. Хотілося вигукнути: "Бийте вже їх, хлопці, швидше!"

І, нарешті, настала розв'язка. Сьомий удар іспанців виявився для них фатальним ...