Ольга Зайцева. Найкраще. Золоті олімпійські естафети та інші гонки

Ольга Зайцева: остаточне рішення // ФОТО Зайцева завершила спортивну кар'єру //
    Олександр Кравцов: "Зайцева буде працювати
    в СБР "

"СЕ" згадує найбільш пам'ятні гонки Ольги Зайцевої, яка прийняла рішення завершити кар'єру

За свою блискучу кар'єру Ольга Зайцева, як свідчить її офіційний сайт, пробігла на різних міжнародних і російських змаганнях 3083 кілометри. Вона здобула 43 перемоги, 112 разів займала призові місця. В активі російської біатлоністки - два олімпійських золота і два срібла, вісім медалей чемпіонатів світу, з яких три - найвищого ґатунку, 13 особистих перемог на етапах Кубка світу і ще 16 в естафетах.

Так що вибрати кращі з них - завдання не з простих. Проте, ось вони - в хронологічному порядку.

ПЕРШИЙ УСПІХ НА ЕТАПАХ КУБКА СВІТУ

Сезон-2002/03 для Ольги Зайцевої, ще молодий, але вже мала досвід виступу на Олімпійських іграх, спортсменки почався чудово. Вона виграла першу ж гонку сезону - спринт на стартовому етапі Кубка світу в Естерсунді, випередивши француженку Сільві Бекар і співвітчизницю Ольгу Пильову. А друге місце в переслідуванні двома днями пізніше дозволило росіянці на час приміряти жовту майку лідера загального заліку Кубка світу.

МАС-СТАРТ У Ханти-Мансійську-2005

Сезон-2004/05 вийшов одним з найуспішніших в кар'єрі Ольги Зайцевої. Вона, нарешті, зуміла позбавитися від сумнівного "титулу" "декабристки" і планомірно підготувалася до чемпіонату світу. У Хохфільцені російська біатлоністка зібрала повний комплект нагород, завоювавши золото в естафеті, два срібла у спринті та змішаній естафеті та бронзу в гонці переслідування. Пропущений заради підготовчого до майбутньої Олімпіади збору в горах етап Кубка світу не дозволив Ольги Зайцевої увійти за підсумками сезону в трійку найсильніших в загальному заліку, проте саме тоді вона зайняла в тоталі вища у своїй кар'єрі четверте місце.

фото AFP
    фото AFP

В останній же гонці сезону - мас-старті на домашньому етапі світового кубка в Ханти-Мансійську - російській біатлоністці вдалося поставити не просто ефектну крапку. Швидше - знак оклику. Вигравши гонку з 16-секундною перевагою над найближчу суперницю - Каті Вільгельм з Німеччини - вона стала кращою за підсумками сезону в цій дисципліні і завоювала свій перший (і єдиний) кришталевий глобус.

ТУРИН-2006. ОЛІМПІЙСЬКА ЕСТАФЕТА

Олімпійську естафету в Турині жіноча збірна Росії, до складу якої входили Анна Богалій, Світлана Ішмуратова, Ольга Зайцева і Альбіна Ахатова, виграла в блискучому стилі. Захопивши лідерство після першої стрільби, росіянки не просто зуміли зберегти його, а ще й "привезли" Німеччини 50 секунд на фініші.

фото AFP
    фото AFP

Зайцева провела свій етап вище всяких похвал - стала кращою ходом і обійшлася без єдиного додаткового патрона, ніж та забезпечила команді такий солідний відрив.

"Ми йшли тільки на перемогу. А повірила в неї після третього етапу - етапу Олі Зайцевої", - сказала тоді Світлана Ішмуратова. І це дорого коштує.

ЕСТАФЕТА НА ЧЕМПІОНАТІ СВІТУ В Пьонгчангу

Пропустивши постолімпійскій сезон в зв'язку з народженням сина, Зайцева поверталася в великий біатлон непросто. Але чемпіонат світу-2009, сильно затьмарений вибухнула напередодні допінгових скандалом в збірній Росії, став її зоряним часом. У спринті і гонці переслідування вона - на межі сил - завоювала бронзові медалі, а пізніше разом з подругами по команді вдруге стала чемпіонкою світу в естафеті.

Та гонка була для російського квартету непростий - через покарання Катерини Юр'євої і Альбіни Ахатова - стартувати довелося під 22-м номером, з третьої лінії. До четвертого етапу, на який і була заявлена ​​Зайцева, росіянки не входили в число лідерів, але вже після першої стрільби Ольга вивела команду на перше місце. Вона не здригнулася і на заключному вогневому рубежі в очній боротьбі з суперницями з Німеччини і Франції. І, поки Каті Вільгельм і Сандрін Бейі намотували штрафні кола, вона кинулася до фінішу, а перевага нашої команди в підсумку склало 1 хвилину 15 секунд.

ОСОБИСТЕ ЗОЛОТО ЧЕМПІОНАТУ СВІТУ

Завоювавши в Пьонгчангу три медалі за шість днів, Зайцева, втім, і не думала зупинятися на досягнутому. У заключний день турніру вона стала кращою в мас-старті, завоювавши перше особисте золото чемпіонатів світу.

"Я дуже довго чекала моменту, коли виграю своє перше особисте золото. Рада, що у мене це вийшло, - сказала тоді біатлоністка. - Це довгий шлях - повернення в спорт після народження дитини. Я повернулася. Тепер - остаточно. Було зроблено багато роботи - і психологічної, і фізичної, тому я і рада, що все це вилилося в щасливий для мене результат ".

ОЛІМПІЙСЬКА СРІБЛО В МАС-СТАРТ

Мабуть, це саме те срібло, яке дорожче золота! Адже це була перша особиста олімпійська нагорода Ольги Зайцевої, добута у важкій і напруженій контактної боротьбі.

"Стати медалісткою Олімпіади в особистому заліку було моєю величезною мрією - тепер можу в цьому зізнатися", - сказала тоді вона.

ЗОЛОТА ЕСТАФЕТА у Ванкувері

Фото - Олександр Вільф

23 лютого 2010 року, рівно через чотири роки після блискучої перемоги в естафеті на Іграх в Турині, збірна Росії повторила свій олімпійський успіх. Зайцева бігла в тій естафеті на заключному, четвертому етапі. На "стійці" їй треба було два додаткові патрони, але перевага російської команди все одно виявилося більш ніж вагомим. Вона могла б фінішувати з прапором і чесно зізналася, що чекала, коли вболівальники протягнуть їй російський триколор. Цього не сталося, але перемога, яка зробила Зайцеву дворазовою олімпійською чемпіонкою, менш цінною, зрозуміло, не стає.

ХЕТ-ТРИК НА ЕТАПІ КУБКА СВІТУ І РОСІЙСЬКИЙ РЕКОРД

У грудні 2011 року на третьому етапі Кубка світу, перенесеному до австрійського Хохфільцен з Ансі, де спостерігалося повна відсутність снігу, Ользі Зайцевої вдався перший (і єдиний) в кар'єрі переможний дубль (спринт плюс гонка переслідування), а з урахуванням тріумфу збірної в естафеті - навіть хет-трик.

Але перемога Зайцевої в гонці переслідування мала і ще одне важливе значення - пройшовши її без єдиного промаху на чотирьох вогневих рубежах і випередивши найближчу суперницю на півхвилини, вона в 11-й раз у своїй кар'єрі піднялася на найвищу сходинку п'єдесталу на етапі Кубка світу, ставши найбільш титулованої росіянкою в історії цього турніру.

СРІБЛО СОЧІ, ЩО ДОРОЖЧЕ ЗОЛОТА

фото AFP
    фото AFP

На жіночу естафету в Сочі робили медальну ставку, але, чесно зізнатися, далеко не всі вірили в те, що російському жіночому квартету, що перемагав на Олімпіадах в 2006 і 2010 роках, вдасться знову увійти до призової трійки, надто вже тяжкими були і весь олімпійський цикл , і початок домашніх Ігор. Але Яні Романової, Ользі Зайцевої, Катерині Шумилова і Ользі Вілухіной це вдалося. Результат - срібло.

Зайцева на ту гонку вийшла з заробленими в мас-старті легким струсом мозку, забоєм коліна і розтягуванням пахових зв'язок, але тим не менше відстояла другу позицію і разом з командою завоювала свою четверту олімпійську медаль.

МАС-СТАРТ в Холменколлені

У цій гонці на заключному етапі Кубка світу минулого сезону, в своїй найуспішнішою дисципліни - мас-старті - Ольга Зайцева НЕ здобула перемоги, не потрапила в призи, не встановила рекорд, а лише, ставши п'ятою, взяла участь у квітковій церемонії, але і ми, і сама "Зайка" запам'ятаємо цю гонку. Адже, як з'ясувалося, це була заключна гонка в професійній кар'єрі Ольги Зайцевої.

Ольга Зайцева: "Не хотілося б піти програла" //
    Ольга Зайцева: "Хто ж прийняв допінг стає спортсменом-одноденкою"