(098)4-63-63-63

PS Вокруг света за 60 дербі: "Спартак" - ЦСКА

Останнє дербі ЦСКА - "Спартак" відбулося 28 квітня 2012 року. Наступне намічено на 6 жовтня. На фото - армієць Понтус Вернблум проти Артема ДЗЮБИ. Фото Олексій ІВАНОВ, "СЕ"

Завершивши свою подорож навколо світу і розповівши про 60 дербі в самих різних куточках планети, "СЕ-Воскресенье" не міг обійти увагою Росію.

У сьогоднішньому постскриптумі - кілька слів про головне на сьогоднішній момент дербі нашої країни.

СПАРТАК - ЦСКА

Тут, звичайно, потрібно зауважити, що головним воно стало зовсім недавно, два з лишком десятиліття назад. До цього ж головним столичним дербі було суперництво "Спартака" і "Динамо": саме біло-блакитні були довгий час для червоно-білих головним подразником.

Ну і, звичайно, легендарне протистояння "Спартака" і київського "Динамо", колишнє окрасою чемпіонату СРСР. Цікаво, що в 50 - 60-ті роки чимало футболістів пограли як за червоно-білих, так і за армійців. Наприклад, легендарний нападник ЦСКА Володимир Дьомін перед тим як опинитися в армійському клубі, значився в "Спартаку" (3 матчі, 1 гол), а армієць Всеволод Бобров після розпаду ВВС, на вильоті кар'єри, в 1953 році, трохи пограв за червоно білих (4 матчі, 3 голи).

Легендарний спартаківець Анатолій Крутиков починав кар'єру в ЦСКА (5 сезонів, 34 матчі), а не менш легендарний армієць Сергій Ольшанський закінчував її в "Спартаку (4 сезони, 102 матчі, 1 гол). Ну і, звичайно, не можна не згадати Володимира Федотова, який 15 років виступав в ЦСКА, а потім тренував "Спартак". Є й зворотний приклад - Віктор Онопко, якого якось на зустрічі з уболівальниками шанувальники ЦСКА настійно попросили поцілувати армійський значок, і той підкорився.

Оскільки це постскриптум, то "СЕ-Воскресенье" вирішив відійти від традиційної схеми, і, з огляду на, що, як ми сказали, головним в Москві і Росії дербі "Спартак" - ЦСКА стало не так давно, згадати 10 найбільш яскравих епізодів у його історії .

16 березня 1990 року. Спартак - ЦСКА - 5: 4. Блакитні треники Карпіна

Бути може, матч, зіграний на штучному килимі СК "Олімпійський" (в радянські часи футбольні діячі вважалися з погодою, і гра приходила в Москву зазвичай на травневі свята, і лише з кінця 80-х ранньою весною і пізньою осінню стали грати в манежах) , - це найкраща гра в історії нашого суперництва. Повні трибуни, відмінну якість футболу і лихий сюжет - "Спартак" вів у рахунку 3: 0, потім на 74-й хвилині поступався 3: 4.

І тут на полі з'явився нікому не відомий 21-річний юнак Валерій Карпін, для якого це був дебют в червоно-білій формі. Килим "Олімпійського", як відомо, був вельми жорстким, тому Карпін одягнув під шорти блакитні рейтузи. Це могло викликати посмішку, але всякий сміх пропав, коли півзахисник зробив дві гольові передачі за три хвилини - спочатку м'яч в свої ворота зрізав захисник ЦСКА Валерій Фокін (йому взагалі не щастило на автогол), а потім забив і Сергій Родіонов.

27 червня 1993 року. Спартак - ЦСКА - 6: 0. Хет-трик Ледяхова

Безумовно, всі знають, що в першій половині 90-х в Росії були "Спартак" і всі інші. Але ЦСКА рік тому обігравав "Барселону" і взагалі в цей період вважався "молодий і перспективної" командою.

Інша справа, що перспектива ця так і не реалізувалася навіть на третину. 6: 0 - найбільший рахунок в історії головного столичного дербі. Цікаво, що після першого тайму рахунок був 1: 0, а воротареві "Спартака" Станіславу Черчесову довелося неодноразово рятувати команду. Ну, а після перерви на полі була одна команда. А автора хет-трику Ігоря Ледяхова коментатор того матчу дуже довго чомусь називав Андрієм Гашкіним. Хоча вони і справді були тоді трохи схожі. Гашкін, до речі, встиг потім трохи пограти і за ЦСКА.

26 вересня 1998 року. ЦСКА - Спартак - 4: 1. Чудо Долматова.

ЦСКА виграв у "Спартака" в чемпіонаті країни вперше з 1990 року. Більш того, це була перша поразка червоно-білих в російських першостях. Феноменальне, чудове сходження ЦСКА під керівництвом Олега Долматова з 14-го на 2-е місце у другому колі чемпіонату-+1998 взагалі можна вважати одним з головних подій в новій історії російського футболу, а розгром "Спартака", вже вибачте за побите вираз, став вишенькою на святковому торті.

Правда, це не завадило червоно-білим звично виграти золото, а рік по тому відбувся переконливий реванш - у другому колі сезону-тисяча дев'ятсот дев'яносто дев'ять "Спартак" обіграв ЦСКА з рахунком 4: 0.

31 березня 2001 року. Спартак - ЦСКА - 1: 0. Насильство замість футболу.

На початку нульових насильство на трибунах і поза ними, планомірно розвивалося останні кілька років, досягло свого піку. Поголені наголо міцні хлопці в куртках, в просторіччі звав "бомберами", і важких черевиках, відомих в народі як "гриндера", стали господарями на російських стадіонах. Бійки між фанатами ЦСКА і "Спартака" в той день відбувалися по всій Москві, ну, а апогей настав уже в "Лужниках".

Буйство піротехніки, димові завіси, креслопад, коли сидіння летіли один в одного і в міліцію - все це запам'яталося надовго, тим більше що сам матч через жахливий поля видався досить посереднім. У ЦСКА в той день дебютував трагічно загиблий через півроку Сергій Перхун. І найважливіше: в той березневий день почалися похмурі для "Спартака" сім років без перемог.

9 листопада 2002 року. ЦСКА - Спартак - 2: 1. Ех, снігопад.

В той листопадовий день все побачили одне з облич російського футболу - жахливе, нещадне і біле. Сніг великими пластівцями валив в Москві цілий день, і до початку гри поле на стадіоні імені Е. Стрельцова (ЦСКА не випадково вирішив зіграти саме там - за регламентом гостьовим уболівальникам покладена квиткова квота в 10 відсотків від місткості арени, в даному випадку всього тисяча) було одним великим заметом.

Снігоочисні машини, крива і незабаром майже не видна розмітка, затримка гри на 45 хвилин і перерва довжиною в півгодини, гра в сніжки між фанатами двох команд - ось він, російський футбол, безглуздий і нещадний.

1 квітня 2006 року. Спартак - ЦСКА - 1: 1. Ліва половина грудей.

Одне з найскандальніших в суддівському сенсі дербі в новітній історії, а головна дійова особа - італійський арбітр Морган де Санктіс, запрошений працювати на цей матч. У другому таймі він показав червону картку воротареві армійців Ігоря Акінфєєва, вважаючи, що той зіграв рукою за межами штрафного майданчика. Сам голкіпер після матчу стверджував, що м'яч влучив йому "в ліву половину грудей".

До речі, у другому колі того чемпіонату дербі обслуговувала вже французька бригада арбітрів, і після гри, що завершилася внічию 2: 2, головний тренер ЦСКА Валерій Газзаєв видав одну зі своїх нетлінних фраз, назвавши головного суддю Лорана Дюамеля "клоуном".

12 травня 2007 року. ЦСКА - Спартак - 1: 1. Картка для собаки.

У кінцівці зустрічі на полі "Лужників" вибігла собака. Здивований таким нахабством головний суддя Ігор Захаров, якого після матчу капітан "Спартака" Єгор Титов назвав "злим мужичком-боровичка", показав тварині жовту картку.

Однак попередження пес не послухав і відмовлявся залишати газон. Не допомогло навіть вистава у виконанні Вагнера - бразилець став на карачки, зробивши зворушливе обличчя. В результаті собака через пару хвилин гордо пішла сама.

2 вересня 2007 року. Спартак - ЦСКА - 1: 1. Місія Янчик.

Кажуть, що у кожної людини своє призначення в цьому світі. Напевно, футбольним призначенням поляка Давида Янчик було вкрасти перемогу у "Спартака" на четвертій доданій хвилині.

Той момент ще довго буде снитися уболівальникам червоно-білих в кошмарних снах - пас в нікуди Максима Калиниченко у чужого кутового прапора, атака ЦСКА, фол Павлюченко, штрафний, навіс і ... І народження ще одного хіта від Газзаєва: "Вам ще вчитися і вчитися, щоб нас обіграти ". А головному тренеру "Спартака" Станіславу Черчесову в той день виповнилося 44 роки ...

12 липня 2008 року. Спартак - ЦСКА - 1: 5. Падіння в безодню.

Хто міг припустити, що далі буде тільки гірше. Ну або краще, якщо говорити про вболівальників ЦСКА. Хет-трик Вагнера ще в першому таймі, спорожніла до середини другого спартаковская трибуна (хоча перед матчем був красивий перфоманс про єдність), швидка відставка Черчесова. Правда, раніше впали голови Титова, Калиниченко і Моцарта, яких зробили крайніми.

1 листопада 2008 року. ЦСКА - Спартак - 0: 1. Занепале прокляття.

Як виявилося, той липневий матч був дном, впавши на яке "Спартак" відштовхнувся вгору, хоча ЦСКА в той момент був абсолютним фаворитом. І, якщо вже ми сказали про "місії Янчик", то треба сказати і про "місії" Микити Баженова і Мікаеля Лаудрупа.

Тренера, якого в Росії вже забули, і нападника, над яким не один рік посміювалися навіть вболівальники "Спартака". Можливо, ця перемога і є те, навіщо вони приходили в "Спартак". На восьмому році прокляття ЦСКА було знято.