Интернет-магазин спортивной одежды и обуви

Все для экстремальных видов спорта и активного отдыха: сноубординг, кайтсерфинг, виндсерфинг, дайвинг, гидроодежда, спортивная одежда, очки, маски и многое другое…
 • Телефон:
  (050) 60-30-100
  (098)4-63-63-63

  Режим работы:
  с 10:00 до 20:00
  7 дней в неделю


  Si për të djegur yndyrë, jo muskujve: 6 mënyra

  1. Ndrysho fuqinë

  Në dëshirën për të gjetur një trup të hollë, shpesh bëjmë shumë gjëra të hidhura. Për shembull, kaloni ushqimet ose ndaloni të hahet krejtësisht. Megjithatë, si rezultat, ne nuk humbasim yndyrën e tepërt, por një masë muskulore të rëndësishme për trupin. Si për të humbur peshë pa dëmtuar muskujt, thotë trajneri palestër Maxim Bolomozhnov.

  Ndrysho fuqinë

  - Hapi i parë është një ndryshim në të ushqyerit. Suksesi varet prej tij 70-80%. Proporcioni i mëposhtëm i proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve konsiderohet ideal për djegien e yndyrës: 40/30/30. Por ju nuk duhet të kufizoni veten ashpër - është e rëndësishme të lëvizni gradualisht, të lejoni trupin të ristrukturohet. Për shembull, nëse jeni mësuar të hani një tortë një ditë, zvogëloni gradualisht pjesë, kështu që një ditë do të braktiset tërësisht.

  Është mirë që të hani 5-6 herë në ditë me një interval prej 2-2.5 orësh: tre vakte kryesore, dy ose tre snacks. Nëse keni nevojë për rritje të muskujve, mbështesni ushqimet e proteinave. Por mos harroni ta kombinoni atë me yndyrna dhe karbohidrate (megjithëse në një sasi më të vogël).

  Por mos harroni ta kombinoni atë me yndyrna dhe karbohidrate (megjithëse në një sasi më të vogël)

  Foto: shutterstock.com

  Shpesh ne ngatërrojmë dëshirën për të ngrënë me dëshirën për të pirë, ose më mirë, nuk e ngatërrojmë, por hipotalamusi është pjesë e trurit ku ndodhen qendrat e urisë, etjes dhe ngopjes. Prandaj, nëse mendoni se jeni të uritur, pini një gotë ujë dhe prisni 15-20 minuta: nëse ndjenja e urisë nuk ka kaluar, atëherë me të vërtetë dëshironi të hani.


  Foto: shutterstock.com

  Hani më shumë proteina

  Së pari, trupi ka nevojë për më shumë energji dhe kohë për të tretur proteinat. Së dyti, proteina është "material ndërtimor" kryesor për të gjithë organizmin, përfshirë muskujt. Nëse thjesht dëshironi të djegni yndyrë, duke mos fituar peshë, atëherë për të përcaktuar shkallën ditore të individit, shumëzoni 1-1.2 gram proteina me një kilogram peshë. Nëse doni të fitoni peshë, atëherë shumohuni dy gram proteina me një kilogram peshë. Është kjo sasi e proteinave që ju duhet për të "ndërtuar" masën e muskujve.

  Është kjo sasi e proteinave që ju duhet për të ndërtuar masën e muskujve

  Foto: shutterstock.com

  Ulja e carbs

  Mëngjesi (dy orë përpara stërvitjes dhe një herë pas tij) është koha optimale për karbohidratet. Në ditët e stërvitjes, nëse dëshironi të humbni peshë, numëroni nevojën e trupit për karbohidratet sipas formulës: dy gram karbohidrate shumëzuar me një kilogram peshë. Dhe në ditë pa stërvitje, ulni karbohidratet në 1.5 gram për kilogram peshë. Dhe hani ushqime karbohidrate vetëm deri në 16 orë.

  Dhe hani ushqime karbohidrate vetëm deri në 16 orë

  Foto: shutterstock.com

  Përfshini yndyrna të shëndetshme në dietën tuaj

  Nuk është e nevojshme që krejtësisht të përjashtohen yndyrnat - ato janë të nevojshme për punë harmonike të trupit. Për shembull, në shumë aspekte gjendja e flokëve, thonjve dhe lëkurës varet prej tyre. Përveç kësaj, ata në mënyrë të përkryer ngopen dhe përgjithmonë lehtësojnë ndjenjën e urisë. Hani ushqime të pasura me omega-3 dhe yndyrna polyunsaturated omega-6. Këto janë në peshq, arra, vezë të verdhë veze dhe avokado. Për të llogaritur volumin e duhur të servings, përdorni formulën: një gram yndyrë shumëzuar me një kilogram peshë.

  Për të llogaritur volumin e duhur të servings, përdorni formulën: një gram yndyrë shumëzuar me një kilogram peshë

  Foto: shutterstock.com

  Kardio alternative me ngarkesa të energjisë

  Edhe për fillestarët, unë rekomandoj praktikimin e 40-50 minuta katër herë në javë. Dhe të dy stërvitjet duhet të jenë kardio, dhe dy të tjerët - me barrën (barbell ose shtangë dore). Mos harroni në të njëjtën kohë për të pushuar për dy ose tre minuta në mes të seteve. Dhe për rritjen e muskujve në masë është më mirë për të bërë një kombinim të ushtrimeve të tilla si shtytje, squats, lunges dhe shtypi stol. Ata përdorin më shumë muskujt.

  Mësimet e para do të shpenzohen me një trajner - ai do të vendosë teknikën e duhur. Nëse i bëni ushtrimet saktë, atëherë në vend të muskujve dhe heqjes së peshës së tepërt ju do të merrni plagosur dhe do të humbisni kohën e kaluar.

  Nëse i bëni ushtrimet saktë, atëherë në vend të muskujve dhe heqjes së peshës së tepërt ju do të merrni plagosur dhe do të humbisni kohën e kaluar

  Foto: shutterstock.com

  A ju pëlqeu materiali? Share -

  Artikulli i mëparshëm Dekorojeni me mish ose me skarë vegjetariane: 5 receta për festat e muajit maj

  Lexo më shumë

  shokët e klasës

  material nga the-challenger.ru

  Каталог

  Категории товаров

  Новости

  Прыжки на батуте - как бизнес. История развития в России и некоторые факты.
  Подготовлено: "ЗВЕЗДА-ЦЕНТР", i Star, г. Москва www.batut.istar.su   Прыжки на батуте, как бизнес в Российской Федерации, начинает свою историю примерно в середине первого десятилетия начала двухтысячных

  Прыжки на скакалке
  Желаете сбросить лишние килограммы и укрепить мышцы? Причем хотите добиться результата в короткий срок? Выход есть! В ваших стремлениях вам помогут прыжки на скакалке. Мало того что это очень легко и

  Прыжки на скакалке
  При тотальной нехватке времени в современной жизни не каждый может выделить несколько часов для посещения фитнес центра. Поэтому в борьбе с лишним весом на помощь приходит скакалка. Скакалка для похудения

  Прыжки на скакалке
  Прыжки на скакалке помогают постоянно держать себя в тонусе и прекрасной физической форме. Вопреки распространённому мнению, они популярны не только у девушек. В своих тренировках скакалку используют

  Прыжки с выпадом в сторону
  Прыжки с выпадом в сторону - скользящие прыжки вдоль плоскости туловища, развивающие боковые мышцы ног (латеральные мышцы бедра) и поясницу. Поясница тренируется за счет наклонов вниз. Спина должна быть

  Прыжки от Целлюлита на скакалке. Зачем: 8-пунктов в роли ответа.
  Знакомая нам с детства «прыгалка» способна заменить многие тренажеры и даже курсы массажа! Думаете реально совместить в одном занятии активный расход калорий, массаж проблемных зон и избавление от целлюлита,

  Прыжки на скакалке для начинающих. Советы и рекомендации. Польза, основные, упражнения, противопоказания, похудения
  В детстве прыжки со скакалкой являются популярным развлечением. Девочки и мальчики упражняются с инвентарем, прыгая на одной или двух ногах, скрещивая руки, продвигаясь в различных направлениях. Польза

  Сборная России по прыжкам в воду выиграла две медали на Олимпиаде
    ЛОНДОН, 12 июл - РИА Новости, Вероника Гибадиева. Российская сборная по прыжкам в воду, одержав одну победу, завоевала две медали на Олимпийских играх в Лондоне. Обе медали были выиграны россиянами

  Игры прыжки в воду с вышки, трамплина
  Прыжки в воду с вышек и трамплинов Краткое содержание статьи: Прыжки в воду с огромной высоты становятся все более популярными. Множество зрителей готовы ради такого экстрима собраться возле экранов

  Прыжки в воду в Пензе - дайвинг, федерация, сайт
  Дайвинг один из подвидов прыжков в воду Краткое содержание статьи: Прыжки в воду это водный вид спорта, который заложил свою историю еще в древние времена. Еще по памятникам можно понять то, что прыжки

  Контакты:

  Телефон:
  (050) 60-30-100
  (098)4-63-63-63

  ТЦ "Южная галерея", ул. Киевская 189,г.Симферополь, АР Крым, Украина

  Режим работы:
  с 10:00 до 20:00
  7 дней в неделю

  Информация для вас

  - Оплата в рассрочку

  Корзина

  Корзина пуста