(098)4-63-63-63

Тактика на ЧС-2018: чому все критикують Францію і як провалилася Аргентина

20.07.2018

З футбольної точки зору чемпіонат найкращим в історії точно не став

Якщо говорити про організацію, то футбольний чемпіонат світу в Росії ще до його завершення називали найкращим в історії, але в плані якості футболу і тактики це далеко не кращий турнір, вважає футбольний аналітик Олександр Дорскій. Спеціально для «БІЗНЕС Online» експерт підвів тактичні і статистичні підсумки, проаналізувавши гру провідних збірних.

Хорхе Сампаолі - точно не гірший тренер на турнірі, але на цьому ЧС він заплутався в своїх же ідеях Хорхе Сампаолі - точно не гірший тренер на турнірі, але на цьому ЧС він заплутався в своїх же ідеях

ПРОВАЛ АРГЕНТИНИ ЯК УОСОБЛЕННЯ ФУТБОЛУ ЗБІРНИХ

Найсильніше різниця між клубним футболом і футболом збірних показала збірна Аргентина і її тренер Хорхе Сампаолі. Після якісної роботи в «Севільї» Хорхе Сампаолі, мабуть, увірував, що він зможе швидко налагодити складні прийоми і з Аргентиною - збірну Чилі тренер міняв поступово.

«Нам потрібна базова схема. Думаю, нею стане розстановка 2-3-3-2. Вона дозволить нам мати достатньо гравців на кожному рівні поля. Ми будемо контролювати матчі, а суперникам буде важко нас стримати. Якщо ми додамо до цього компактність, то зможемо домінувати у всіх лініях і володіти м'ячем », - сказав Хорхе Сампаолі за кілька тижнів до старту турніру.

Дієго Марадона тут же засумнівався у вірності плану Хорхе: «У Хорхе Сампаолі немає конкретного ігрового плану, кістяка. Я читав, що він зіграє за схемою 2-3-3-2. Це смішно. Так ніхто не грав з 1930 року. Сподіваюся, що все складеться в результаті добре, але в групі з Ісландією, Нігерією і Хорватією буде нелегко ». Така критика від Марадони виходить на адресу майже кожного нового тренера збірної, але тут Дієго мав рацію.

В результаті у Хорхе Сампаолі нічого не вийшло. Непрості задумки тренера ніхто не зрозумів - у всіх чотирьох матчах на турнірі Аргентина змінювала схему або склад (найчастіше - і то, і то). Хорхе Сампаолі - точно не гірший тренер на турнірі, але на цьому ЧС він заплутався в своїх же ідеях.

Бельгія відправила Бразилію додому Бельгія відправила Бразилію додому

ТОЧКОВІ РІШЕННЯ ТРЕНЕРІВ МАЙЖЕ ЗАВЖДИ ГРАЛИ

Цей ЧС запам'ятався кількома класними тренерськими рішеннями, які визначили характер (мінімум) або результат (в кращому варіанті) матчів.

1. Бельгія проти Бразилії

Роберто Мартінес і бразильці подарували нам кращий матч ЧС. Перший тайм повністю залишився за Бельгією - в першу чергу через несподівану розстановки. Бельгійці перейшли на чотирьох захисників (Ян Вертонген розташувався ліворуч), Ромелу Лукаку пішов на правий фланг півзахисту, Кевін де Брейне вривалося з глибини на позицію нападника, а центр поля був насичений за рахунок Акселя Вітселя, Маруана Феллайні і Насера Шадлі (до матчу з Бразилією виходив на позиції лівого латераля).

Щоб збільшити, натисніть Щоб збільшити, натисніть

«Ми тактично були готові до Бразилії. Позиції Едена Азара і Лукаку змінилися для того, щоб організовувати моменти через край Марсело. До перерви ми зіграли дуже добре і створили багато можливостей забити », - сказав після перемоги де Брюйне.

Азар і Лукаку не поверталися назад, чекаючи відриву в контратаку, де Брюйне отримував м'яч в ідеальних позиціях для їх розвитку (в прийнятті рішень в швидких атаках з Кевіном мало хто може зрівнятися) - план Бельгії спрацював. У другому таймі Бразилія сильно додала і навіть могла відігратися, але Мартінес все одно виявився переможцем.

2. Росія проти Єгипту і Іспанії

Матч з Єгиптом був вирішальним для нашої збірної в групі - у разі перемоги ми майже гарантували собі вихід в плей-офф. При Ектор Купер єгиптяни дуже багато пропускали після навісів (15 голів з 21), тому проти них напрошувався вихід у старті Артема Дзюби. Так і сталося: Артем вийшов з перших хвилин, забив гол і взагалі провів відмінний матч. «Незалежно від того, як би зіграв Смолов в матчі з Саудівською Аравією, на Єгипет з ймовірністю в 99,9 відсотка вибір був би на користь Дзюби, тому що стилістично він нам підходив під вирішення завдань з єгиптянами», - розповів після ЧС другий тренер Росії Мирослав Ромащенко.

В 1/8 Росія повернулася до схеми з п'ятьма захисниками - розстановці, яку Станіслав Черчесов використовував майже два роки. Це стало сюрпризом для Іспанії, яка виставила в старті Начо Фернандеса (повинен був грати по Денису Черишеву, а той не потрапив до складу Росії) і потонула в низьких оборонних блоках нашої збірної.

«Якби ми з Уругваєм зіграли в п'ять, іспанці готувалися б до того ж. А я і в інтерв'ю, і того ж Гранеро спеціально твердив: "Говори іспанцям, що ми граємо тільки в чотири захисники!" Зрозуміло, що вони так само багато володіли м'ячем. Але для мене як для тренера важливо, проти якої системи ми граємо, а не хто персонально грає. Тоді ти можеш розподіляти ролі. Для мене найголовніше, щоб команда вірила в те, що ми робимо. І там ця віра була », - пояснив Черчесов.

3. Хорватія проти Аргентини і Данії

Златко Даліч використовував кілька формацій по ходу турніру - однієї з його фішок стали виходу Марсело Брозовіч. Проти Аргентини Брозовіч грав з Лео Мессі, проти Данії - з Крістіаном Еріксеном.

Особливо круто вийшло зіграти проти лідера датчан - Еріксен зробив всього одну ключову передачу, 49 раз торкнувся м'яча і зробив 5 втрат на дриблінгу (всі - гірші показники для нього на ЧС).

У півфіналі і фіналі Брозовіч теж виходив в старті, але там він більше допомагав Луці Модричу і Івану Ракитичу в перших фазах атаки.

Ще одна класна риса Хорватії на ЧС - пресинг до воротаря. Тиск Анте Ребич призвело до помилки Віллі Кабальєро, пресинг Маріо Манджукич - до другого голу Хорватії в фіналі. Жодна команда на турнірі не використовувала тиск до воротаря так часто, як хорвати.

4. Франція проти Перу

Після провального матчу з Австралією Дідьє Дешам перейшов з 4-3-3 на 4-2-3-1 і поставив на лівий фланг Блеза Матюїді. Це було відмінним вибором під гру з Перу - справа у південноамериканців діяли гострі Луїс Адвінкула і Андре Каррільо.

Матюїді і Люка Ернандес закрили правий прапор перуанців - у другому таймі Каррільо навіть пішов ближче до центру поля. Пара небезпечних підключень Каррільо і Адвінкула по краю - явно не те, на що розраховувала Перу.

Нескінченно 4-4-2 У позиційній обороні

4-4-2 несподівано стала головною схемою турніру. З цієї розстановці захищалися майже все - від дуже оборонної Ісландії до Бразилії (з 30-ї хвилини матчу з Мексикою).

«Ми грали за схемою 4-4-2, з рухомими флангами та інтенсивної грою в атаці. У такій грі нам дуже допоміг Габріель Жезус, якому близька така схема. Нашої найсильнішою характеристикою я вважаю збалансованість. Ми опікуємося ділянки поля, а не футболістів. Тому ми блокуємо стільки навісів. В першу чергу ми опікуємося ділянку поля, потім сам м'яч і тільки потім футболіста », - сказав Титі після проходу до чвертьфіналу.

Найкомпактнішою на турнірі, мабуть, була збірна Швеції. У всіх п'яти іграх шведи строго дотримувалися 4-4-2, розривів між лініями практично не виникало. «Шведська оборона сильна і добре підготовлена. Організація їх команди - це ключ », - зізнався тренер Англії Гарет Саутгейт перед зустріччю в чвертьфіналі.

Збірна Росії теж підтримувала тренд. Перед стартом ЧС ми думали, що в наших 4-4-2 передньою лінією будуть Федір Смолов і Алан Дзагоєв, але життя вирішило інакше - замість них захищалися Дзюба та Олександр Головін.

ВИСОКІ НАПАДНИКИ ПЕРЕМОГЛИ помилкового дев'яток

Майже у всіх збірних, що дійшли до чвертьфіналу, був великий нападник, на якого можна було грати довгими передачами: Олів'є Жиру (Франція), Манджукич (Хорватія), Харрі Кейн (Англія), Лукаку (Бельгія), Дзюба (Росія), Ола Тойвонен , Маркус Берг (Швеція), Едінсон Кавані (Уругвай). Такого форварда не було тільки в Бразилії, але Габі Жезус теж часто вступав в верхові єдиноборства (3,8 за 90 хвилин; 52,6% виграних).

Ніякого чвертьфіналу у Росії без Дзюби не було б - Артем з величезною перевагою став найкращим гравцем турніру по проведеним верховим єдиноборств.

Для стилю нашої збірної це було дуже важливо. Проти Уругваю Черчесов дав шанс Олексію Олексій Андрійович Міранчук, але той майже не чіплявся за знижки Дзюби. У Головіна і Черишева це виходило набагато крутіше, в тому числі за допомогою підборів Росія виступила так успішно.

На ЧС-2010 Іспанія грала з Сеск Фабрегас в якості нападника, на ЧС-2014 Німеччина теж намагалася діяти без чистого форварда (Мирослав Клозе виходив в старті тільки в плей-офф).

ЧС в Росії вийшов зовсім іншим.

РЕКОРДНІ СТАНДАРТИ

71 гол (43%) на ЧС-2018 був забитий зі стандартів. Це рекорд ЧС.

«Стандарти виявилися важливим інструментів. Протягом останнього сезону Ліги чемпіонів 45 кутових призвели до голів. На ЧС їх було 30. Це показує їх ефективність, швидкість думки і дії гравців », - зазначив Енді Роксберг, член технічної дослідницької групи ФІФА. Для деяких збірних стандарти ставали головною зброєю - наприклад, Уругвай на груповому етапі всі 5 голів забив після них.

Чи не головну, але важливу роль у збільшенні голів після стандартів зіграв VAR. На ЧС-2018 було призначено 28 пенальті, 21 з них був реалізований - так багато з пенальті на минулих чемпіонатах не забивали.

Англія забила 9 голів зі стандартів - це теж рекорд ЧС. До цього кращою була Португалія (8) на ЧС-1 966.

Відмінна робота тренерського штабу Саутгейта. До ЧС Гарет спеціально їздив в США і відвідував матчі НФЛ і НБА, намагаючись зрозуміти, як вивести гравця на вільний простір. У тренера все вийшло: блоки Ешлі Янга в матчі з Панамою та Рахіма Стерлінга в грі зі Швецією допомогли Джону Стоунз і Харрі Магуайр забивати без опору.

ФРАНЦІЯ - АНТІРЕКОРДСМЕН за володінням м'ячем

Французи в чотирьох матчах турніру віддавали м'яч суперникам - проти Перу, Аргентини, Бельгії та Хорватії. Команда Дешама в середньому за матч володіла м'ячем 49,6% - це 18-е місце на ЧС. Ще ніколи чемпіон світу володів м'ячем так мало. Зрозуміло, що потрібно враховувати кількість ігор, але вище Франції на цьому ЧС були навіть Австралія (50,9%), Туніс (51,3%), Японія (52,3%).

Причини вибору такого стилю Дешамом зрозумілі. По-перше, два роки тому Франція програла фінал домашнього Євро. Ця поразка французи не раз згадували по ходу ЧС. По-друге, мабуть, Франція в контрольних іграх до турніру і по ходу першого матчу проти Австралії намагалася грати в контроль, до того ж виставивши в атаці Киліана Мбаппе, Антуана Грізманн і Усмана Дембеле, які постійно мінялися місцями. Нічого доброго з цього не вийшло. По-третє, у Дешама був ідеальний набір футболістів для гри на контратаках: кращий опорник в світі (Нгола Канте), гравець, відмінно володіє довгим пасом (Поль Погба), один з кращих футболістів-тактиків (Грізманн), надшвидкий нападник другого темпу ( Мбаппе) і центрфорвард, який грамотно залишав зони (Жиру).

Тактика Дешама не зіграла б без двох чинників: 1) надійна гра Франції в обороні; 2) не дуже розумні дії суперників.

Тактика Дешама не зіграла б без двох чинників: 1) надійна гра Франції в обороні;  2) не дуже розумні дії суперників

Відмінний турнір провела пара центральних захисників Рафаель Варан - Самуель Умтіті. Гравець «Барселони» нерозумно зіграв рукою в своїй штрафній в грі з Австралією, але більше помилок не допускав. Варан взагалі був прекрасний. Зіграла і ставка на оборонних флангових захисників: Бенжамен Павар і Люка Ернандес зайняли місця Джібріля Сідібе і Бенжамена Менді, які більше орієнтовані на атаку (плюс обидва отримували травми по ходу сезону 2017/18). Серйозно допомагав захисникам Канті - фінал у хавбека «Челсі» не вийшов, але до нього він грав майже ідеально.

Найдивніший суперник Франції - Аргентина. Команда Хорхе Сампаолі використовувала дуже високу лінію оборони, але при цьому взагалі не пресингувала французів на їх половині поля. В результаті Франція спокійно доставляла м'яч до Погба, який відправляв Грізманн і Мбаппе в швидкі відриви. Французи перемогли мінімально (4: 3), але за якістю гри між суперниками по 1/8 була прірва.

Хорватія розкрилася по ходу другого тайму фіналу. До перерви команда Даліча навіть була краще: Іван Стрініч і Іван Перішич використовували недоробки Мбаппе в обороні, за хорватами залишалося більшість верхових єдиноборств в штрафний французів (6 з 8, в тому числі 3 - перед голом Перішіча), проте все одно поступалася 1: 2 . Після перерви Хорватія розкрилася, Мбаппе отримав вільні зони - після шикарного пасу Погба форвард ПСЖ втік від захисників, а через кілька секунд Погба, набіг другим темпом, забив золотий м'яч.

Після перерви Хорватія розкрилася, Мбаппе отримав вільні зони - після шикарного пасу Погба форвард ПСЖ втік від захисників, а через кілька секунд Погба, набіг другим темпом, забив золотий м'яч

«Це чудовий момент для молодої команди. У нас не було чудової гри, але ми показали величезну психологічну силу », - сказав Дешам після перемоги, але навіть виграш ЧС не переконав його критиків.

«Стиль гри збірної Франції був досить потворний, - зізнався екс-хавбек збірної Франції і ПСЖ Хатем Бен - Арфа. - Я не хотів би, щоб цей стиль став нормою в футбольних академіях і клубах, адже ми знаємо, що багато хто любить копіювати нових чемпіонів світу. Я розумію, що це суперефективний метод. Збірна Франції була спекулянтом, в основному покладаючись на помилки суперників. Це не дуже ефектно, але дуже ефективно. При цьому я впевнений, що з таким стилем гри ми можемо навіть не потрапити на наступний чемпіонат Європи. Всі будуть чекати, коли ми догодимо у власну пастку. З огляду на нашу силу, ми могли бути набагато сміливіше. У нас є такі винахідливі гравці, як Грізманн, Набіл Фекір, Мбаппе, Дембеле. Я знімаю капелюх перед Дешамом, але замінив би його на Зінедіна Зідана. Зідан скористався б потенціалом цієї талановитої команди і повернув би збірної Франції красиву гру. Тоді б ми не отримували задоволення тільки від результатів ».