(050) 60-30-100
    (098)4-63-63-63

«Зеніт» краще, ніж «Барселона». Як на «Петровському» творили історію

Після грандіозного поразки в столиці Білорусії перед «Зенітом» стояла, скажімо так, нетривіальне завдання: в ідеалі - пройти в наступний кваліфікаційний раунд; як мінімум - гідно попрощатися з єврокубками в цьому сезоні і зосередитися на внутрішніх турнірах. В результаті вийшов подвійний камбек, який увійшов в історію європейського футболу. Після грандіозного поразки в столиці Білорусії перед «Зенітом» стояла, скажімо так, нетривіальне завдання: в ідеалі - пройти в наступний кваліфікаційний раунд;  як мінімум - гідно попрощатися з єврокубками в цьому сезоні і зосередитися на внутрішніх турнірах

Сергій Михайличенко / "Фонтанка.ру"

Нагадаємо, «Зеніт» сенсаційно програв в Мінську , І не просто програв: зазнав розгром, 4: 0. Матч-відповідь вирішили провести на «Петровському», а на «Санкт-Петербург Арені» влаштувати колективний перегляд для 14000 глядачів з безкоштовними концертами важливих виконавців. Домашній стадіон «Зеніту» був дискваліфікований після матчу 1/8 фіналу Ліги Європи «Зеніт» - «РБ Лейпциг» в сезоні-2017/18. Петербурзькі вболівальники тоді кидали сторонні предмети на футбольний газон і співали безсмертне «Убили негра» на честь темношкірого півзахисника «Лейпцига» Набі Кейта, який отримав травму. Чиновники УЄФА живі емоції і прямолінійний гумор фанатів «Зеніта» не оцінили.

При цьому на «Петровський» пустили дві сотні вболівальників «Динамо»: квитки на матч продавалися по білоруському паспорту. До сих пір є деяке здивування, чому ніхто з уболівальників «Зеніта» не скористався цією опцією, але, судячи з усього, основні сили були кинуті навіть не на «Санкт-Петербург Арену», а в воду. В акваторії баражували орендовані кораблі з фанатами, які підтримували «Зеніт» з-за меж чаші стадіону.

Гігантську роботу зі складом продовжує вести Сергій Семак. Далер Кузя замінив Олега Шатова в групі атаки, там же вийшов Олександр Єрохін замість Роберта Мака. В старт повернувся Артем Дзюба, який зловив хвилю. На місці правого захисника вийшов Олександр Анюков. Все виглядало логічним, за винятком Ернані, який в останніх двох матчах вже все, як нам здається, показав.

В очікуванні матчу-відповіді «Зеніт» в меншості (!) В понеділок виграв в Казані у «Рубіна», тоді як у «Динамо» в календарі була практично пауза: в Кубку Білорусі була здобута перемога над «Мінськом», і там в старті Сергій Гуренко випустив 11 нових футболістів.

На Крестовському матч наживо коментував Володимир Стогніенко, автор одного з самих запальних репортажів на минулому чемпіонаті світу з футболу .

- Чи готові? - запитав він у глядачів.

- Так! - відповіли йому хором.

Стогніенко весь матч намагався завести уболівальників. При зачитування стартового складу це ще виходило (коментатор говорив ім'я - глядачі продовжували прізвище). Невелика затримка сталася з Ернані, повне ім'я якого Ернані Азеведу Жуніор, але в протоколах його пишуть просто «Ернані». Стогніенко назвав першу, більш відому частину імені бразильця, після чого повисла незручна пауза.

«Просто Ернані», - сам закінчив коментатор.

«Динамо» явно приїхало тримати різницю в рахунку, і Гуренко можна зрозуміти: 4 м'ячі на виїзді в історії новітнього футболу відігравала лише одна команда, «Барселона». На старті футболісти «Зеніту» діяли виключно академічно, і гол Леандро Паредеса зі штрафного виглядав швидше комічної помилкою воротаря мінчан Ігоря Горбатенко. «Зеніт» міг зрівняти різницю ще в першому таймі, але Крістіан Нобоа, Ернані з товаришами примудрялися запаривает небезпечні моменти один за іншим.

У якийсь момент камера трансляції вихопила президента «Зеніту» Сергія Фурсенко, який дивився футбол в компанії Анатолія Турчака, президента федерації футболу Санкт-Петербурга. На трибунах порожнього «Петровського» «Зеніт» підтримували і футболісти основного складу, які не були в заявку на матч: Магомед Оздоєв, Михайло Кержаков, Олег Шатов, Євген Чернов, Олександр Кокорін, Еммануель Маммана. Це дуже важливий показник: хлопці, які залишилися поза заявкою, прийшли підтримати своїх товаришів. Не за преміальні. А тому що «за все, що ми робимо, відповідаємо теж разом».

У першому таймі «Динамо» теж забило гол, але бельгійський арбітр Себастьян Дельфер'є м'яч скасував через положення поза грою. На порожньому стадіоні були особливо добре чути обурення Гуренко: «Ну як там офсайд-то міг бути ?!».

У другому таймі Семак поклав всі карти на стіл: на заміну вийшли аж два нападаючих, Антон Заболотний і Себастьян Дріуссі (разом лівого захисника Ельміра Набіулліна і Ернані). Команда перебудувалася: Анюков пішов грати лівого захисника, Кузя - правого. У цей момент гол забив Нобоа, але відразу після видалили Паредеса за другу жовту картку. Бельгійський суддя до цієї фазі гри не поставив два 100% пенальті на користь петербуржців, але удар аргентинця помітив.

2: 0. 4: 0 в Мінську. Треба як мінімум порівнювати. У меншості. Як і в грі проти «Рубіна», видалення позначилося: Дзюба, бізон, взяв справу в своє руки і забив два за 3 хвилини. 4: 4: 200 мінчан в гостьовому секторі просто замовкли. Гра перейшла в екстра-тайм, і всі вболівальники «Зеніту» почали мріяти про серію пенальті.

З пенальті не вийшло: в кінці першого екстра-тайму ганський півзахисник Сейду Яхая зловив відскік на підступах до штрафного Андрія Луньова - з порожньою зони імені віддаленого Паредеса.

Здалося, що справа погана, але чоловіки на поле були іншої думки: Дзюба, як і в Казані, протягнув по правому флангу, і Дріуссі примудрився вчасно зловити м'яч після низки рикошетів: 5: 1.

На 115 хвилині вийшов на заміну Роберт Мак влетів у штрафну Мінська і був цинічно збитий: бельгійський хуліган показав на точку. Дзюба впевнено оформив хет-трик. Ніжна деталь: пробив Артем з точки саме так, як він просив своїх товаришів по збірній перед серією 11-метрових проти Хорватії. Сильно, по центру і під поперечиною. 6: 1 - і тренери «Зеніту» почали просити загольних хлопчаків подавати м'ячі трохи повільніше. Хоча, здавалося б, майбутні професіонали повинні це розуміти з азів.

На 121 хвилині двожильний Дзюба після виходу один на один заробив ще пенальті і благородно поступився право на пробиття Маку. Мак був точний - 7: 1. З фінальним свистком Мак встиг реалізувати тренувальний вихід один на один і поставив крапку: 8: 1. Я був на матчі без глядачів на «Петровському», коли «Зеніт» обігравав «Торпедо» з аналогічним рахунком, але в той раз це було куди менш драматично.

Безсумнівно, зараз у «Зеніту» є команда: зверніть увагу, як футболісти святкували перемогу все разом після фінального свистка. Зверніть увагу, як команда стояла гуртком перед початком другого тайму: дуже цікаво, про що Дзюба говорив з Івановичем. Зрозуміло, що великих успіхів можуть домагатися хлопці, які не розмовляють один з одним в роздягальні. Але ми ж карасі-ідеалісти: нам важливо, щоб і вечеряли сім'ями разом. Що там з вечерями - поки незрозуміло, але те, як до команди святкувати цей рекорд для ірландської книжки біг головний тренер - дорогого коштує. Давно такого не бачив. Можливо, ніколи.

Після матчу тренери говорили про різне. Гуренко, який 8 разів виходив на поле стадіону «Петровський» гравцем, весь другий екстра-тайм пив воду, а потім несподівано почав жартувати про газ: «У« Зеніту »був тільки один шанс. За рахунок продавлювання нас через центр, за рахунок подач, за рахунок фолів, стандартів і «Газпрому». Це не натяк, це я так ». Семак теж додав геополітики: «Звичайно, всю команду зачепили слова про те, що в Мінську команда повзала на четвереньках». Нагадаємо, що це цитата президента Білорусії Олександра Лукашенко.

«Зеніту» в кваліфікаційних раундах до групового етапу Ліги Європи залишилося подолати таке значуще для російського футболу норвезьке «Мельде». І судячи з того, як молодший Кержаков вболівав за товаришів з трибун порожнього «Петровського», шансів у скандинавів не багато.