(050) 60-30-100
    (098)4-63-63-63

Зміни в правилах волейболу

За всю історію волейболу правила в цьому виді спорту змінювалися дуже часто. За цим показником з ним зрівнятися хіба що тільки баскетбол, але по кардинальних змін волейбол все ж попереду планети всієї.

Засновником гри в волейбол вважається Вільям Дж. Морган, який в 1895 році натягнув сітку, розділив гравців на дві команди, які стали перекидати через неї м'яч. Це, власне, навіть не була м'яч, а камера від баскетбольного м'яча. Сітка виявилася натягнута на висоті 198 см і це був перший волейбольний матч в історії.

Гра стала несподівано популярною і в 1897 році довелося вже стверджувати офіційні правила. Були затверджені розмір майданчика, висота сітки, розмір і вага м'яча для гри. Але кількість гравців в команді могло бути будь-яким (тільки через 20 років було прийнято рішення обмежити грають кількістю 6 чоловік в одній команді). Тоді ж (через 20 років) партії стали розігруватися до 15 очок (раніше до 21).

Трохи пізніше (ще через два роки, в 1920) дозволили команді торкатися м'яча при розіграші тільки три рази, трохи збільшили розміри майданчика (18х9) і зменшили вагу м'яча (до 260 гр). А в 1936 році заборонили торкатися м'яча ногами, заборонили торкатися м'яча повторно після блоку, обмежили зону подачі.

Після Другої Світової Війни волейбол отримав вже широке міжнародне визнання. Була утворена міжнародна федерація волейболу, стали проводитися чемпіонати світу та Європи, а в 1964 в волейбол зіграли і на Олімпійських Іграх.

Перший чемпіон Європи з волейболу - збірна Чехословаччини (1948 рік)
    Перший чемпіон світу з волейболу - збірна СРСР (чоловіки 1949 рік і жінки 1952 рік)
    Перший олімпійський чемпіон з волейболу - збірна СРСР (чоловіки) і збірна Японії (жінки).

Перший чемпіон Європи з волейболу - збірна Чехословаччини (1948 рік)   Перший чемпіон світу з волейболу - збірна СРСР (чоловіки 1949 рік і жінки 1952 рік)   Перший олімпійський чемпіон з волейболу - збірна СРСР (чоловіки) і збірна Японії (жінки)

Правила в цей період, природно, теж еволюціонізіровала. Стали дозволені тайм-аути і заміни, а матчі стали складатися з п'яти партій. Під час блоку дозволили торкатися м'яча двічі і переносити руки через сітку.

А в кінці 1980х почалася епоха Рубена Акости.

Саме він почав експериментувати з «ралі-пойнтом», коли очко заробляється при кожному розіграші. Спочатку це правило було введено тільки для п'ятої партії, а трохи пізніше вже і для всього матчу.

Подачу можна стало робити з будь-якої місця уздовж задньої лінії, головне, не наступити на неї. Торкання м'яча ногою порушенням більше не вважається. Партії граються до 25 очок (п'ята до 15) і два обов'язкових тайм-ауту (після 8 і 16 очка). При подачі, якщо м'яч зачіпає сітку, то гра продовжується. У заявці тепер 14 волейболістів, з 12 можуть брати участь в матчі. Система нарахування очок в турнірі теж змінилася - три очки стали давати за перемогу з рахунком 3-0 або 3-1, за перемогу з рахунком 3-2 тільки два очка, поразка 2-3 одне очко, в інших ураженнях без очок.

Поряд з ралі-пойнтом, саме революційна зміна - це Рубен Акоста ввів в гру амплуа «ліберо». Ліберо - це виключно захисник, якщо хочете - «воротар», він навіть грає в формі іншого кольору, ніж інші гравці команди. У його завдання - прийом подач суперника і атакуючих ударів, підбір скидів м'яча. Ліберо заборонено ставити блоки і атакувати.

Після введення всіх цих правил гра стала більш видовищною, а за тривалістю матчу більш передбачуваною, що дозволило простіше домовлятися з телебаченням і частіше транслювати. Всі ці зміни, безсумнівно, зробили волейбол ще більш популярним видом спорту.