(050) 60-30-100
    (098)4-63-63-63

«Золоте покоління» збірної Англії: історія невдач

Команда, яка не реалізували свій потенціал.

«Золоте покоління» - термін, яким ЗМІ зазвичай називає команду, чиї гравці здатні досягти найвищих результатів. Вперше так назвали збірну Португалії, у якій виросла талановита група гравців на чолі з Луїшем Фігу. Їх команда виграла молодіжні Чемпіонати світу 1989 і 1991 років. Однак на дорослому рівні ця збірна Португалії не змогла виграти будь-які титули.

На початку XXI століття у збірної Англії з'явилася команда з величезним потенціалом. Адам Крозьер, виконавчий директор Футбольної асоціації Англії з 2000 по 2002 роки, першим назвав цю команду «Золотим поколінням». І дійсно, тоді за збірну грали приголомшливі гравці, що показували відмінну гру на клубному рівні. Девід Бекхем, Гарі Невілл, Стівен Джеррард, Френк Лемпард, Ріо Фердинанд - це лише деякі імена. Логічно було очікувати успішних результатів на великих турнірах. Однак в реальності, ця команда стала символом розчарування і втрачених можливостей.

Дане покоління виступало на міжнародних турнірах з 2002 по 2010 роки. Давайте згадаємо, як збірна Англії грала на чемпіонатах світу та Європи.

Чемпіонат світу 2002 - Японія / Південна Корея

У відбірковому турнірі Англія зайняла перше місце, випередивши в групі Німеччину за різницею м'ячів. В їх очному протистоянні англійці програли перший матч 1-0 і виграли у другому 5-1.

На Чемпіонаті світу Англія потрапила в «групу смерті»: її суперниками були Аргентина, Швеція і Нігерія. Англійці зіграли внічию зі шведами (1-1), обіграли аргентинців, завдяки голу Бекхема з пенальті (1-0), а в останній матч в групі з Нігерією несподівано закінчився нічиєю (0-0). У плей-офф Англія вийшла з другого місця, перше зайняла команда Швеції.

В 1/8 фіналу вони впевнено обіграли данців (3-0). Чвертьфінал зі збірною Бразилії вийшов напруженим. В середині першого тайму захисник бразильців Лусіо погано обробив м'яч, який перехопив Майкл Оуен і забив перший гол. На останній хвилині першої половини гри Рональдіньо підхоплює м'яч в центрі поля, біжить з ним до штрафного майданчика англійців, де віддає пас на Рівалдо (1-1). На початку другого тайму Пол Скоулз фолить на Клеберсене. До м'яча підходить Рональдіньо і відправляє його за комір Девід Сімен (2-1). У час, що залишився Англія не змогла забити і закінчила свій виступ на турнірі.

Чемпіонат Європи 2004 - Португалія

На Чемпіонаті Європи англійці потрапили в одну групу з командами Франції, Швейцарії та Хорватії. У першій грі з французами британці вели з рахунком 1-0, завдяки голу Френка Лемпарда. У другому таймі Бекхем не забив пенальті: м'яч відбив Бартез. А в доданий час два голи забиває Зінедін Зідан і вириває перемогу для Франції. У двох інших матчах Англія впевнено обіграла Швейцарію (3-0) і Хорватію (4-2). Особливо проявив себе 18-річний Уейн Руні, який забив у цих іграх 4 м'ячі.

Англія зайняла друге місце в групі і в чвертьфіналі зустрілася зі збірною Португалії. Вже на 3 хвилині забиває Оуен. А на 27 хвилині травму отримує Руні. Цей інцидент послабив англійців. Португальці тиснули всю гру, але забити змогли лише в кінцівці матчу: рахунок зрівняв Поштіга. У додатковий час команди обмінялися голами.

Серія пенальті запам'яталася надовго. У англійців вище воріт пробив Девід Бекхем, у португальців промахнувся Руй Кошта. Однак головним героєм серії став воротар Португалії Рікарду. Спочатку він відбив удар Дауріса Вассела (перед цим ударом він зняв рукавички), а потім сам реалізував пенальті. Чергове хворобливе ураження для збірної Англії.

Чемпіонат світу 2006 - Німеччина

У Німеччині англійці грали в одній групі зі Швецією, Парагваєм і Тринідадом і Тобаго. Збірна Англії не виглядала переконливо: завдяки автоголу вони обіграли Парагвай (1-0), довго мучилися з Тринідадом - Пітер Крауч забив тільки на 83 хвилині, а в додатковий час голом відзначився Джеррард. Зігравши внічию зі Швецією (2-2), Англія зайняла перше місце в групі, що дозволило уникнути зустрічі зі збірною Німеччини в 1/8 фіналу.

Еквадору перемогли завдяки приголомшливому удару Бекхема зі штрафного. У чвертьфіналі Англія зустрічалася з Португалією. Матч вийшов захоплюючим: безліч моментів, видалення Руні, незарахований гол Елдера Поштіги і знову, як двома роками раніше, серія пенальті. І знову її героєм став воротар португальців Рікарду. Він відбив 3 з 4 ударів (забив тільки Оуен Харгрівз). Англія вилетіла з турніру, а Свен-Еран Еріксен покинув пост головного тренера збірної, яку він тренував з 2001 року.

Чемпіонат Європи 2008 - Австрія / Швейцарія

У відбірковому турнірі до Чемпіонату Європи збірну Англії тренував Стів Макларен. Вибір на його користь був сприйнятий скептично серед уболівальників і ЗМІ. В ході відбору англійці виступали нерівно: впевнені перемоги змінювали невиразні гри (нічия з Македонією і Ізраїлем) і ураження (британці програли обидва матчі проти Хорватії).

А потім пішла гра проти Росії в Москві. Цей матч ми будемо пам'ятати довго. У разі перемоги, Англія б виходила на Чемпіонат Європи. Росіянам же потрібно було перемагати для продовження боротьба за путівку на Євро. На гол Руні в першому таймі, Росія відповіла дублем Романа Павлюченко і перемогла 2-1.

Тепер для потрапляння на Чемпіонат англійцям достатньо було зіграти внічию з Хорватією. Цю гру пропустили ключові гравці: Руні, Террі, Оуен, а в воротах стояв Скотт Карсон. Саме після його помилки перший гол забив Ніко Кранчар, незабаром рахунок подвоїв Івіца Оліч. У другому таймі на поле вийшов Бекхем, і здалося, що гра перекинулася - англійці зрівнюють рахунок. Однак Младен Петрич забиває третій гол. Хорватія займає перше місце в групі, а Англія вперше з 1994 року не потрапила на великий міжнародний турнір.

Чемпіонат світу 2010 - ПАР

До Чемпіонату світу команду Англії готував Фабіо Капелло. Відбірковий турнір збірна пройшла потужно: одна поразка за десять матчів (від України), впевнені перемоги над Хорватією (4-1 і 5-1) і, як підсумок, перше місце в своїй групі.

Перший матч на Чемпіонаті світу був проти збірної США. Джеррард забив вже на 4 хвилині. Але в кінці першого тайму після удару Клінта Демпсі помиляється воротар Роберт Грін. Підсумок: нічия 1-1. Після наступної гри з Алжиром, яка закінчилася внічию 0-0, збірна була обсвистана своїми вболівальниками. В останньому матчі в групі проти Словенії англійці виглядали дуже добре, але змогли реалізувати лише один момент. Проте, перемога дозволила їм вийти з групи з другого місця.

А в 1/8 фіналу Англія зустрілася з командою Німеччини. Завдяки помилкам захисників англійців до 32 хвилині матчу німці вели 2-0. В кінці першого тайму британці відіграли один м'яч (забив Меттью Апсон), а через пару хвилин стався один з ключових моментів гри. Френк Лемпард б'є з лінії штрафного майданчика, м'яч від поперечини залітає у ворота, а потім вилітає з них. Суддя помилково не зараховує гол. У другій половині матчу, англійці кинули всі сили, щоб все-таки відігратися, але замість цього пропустили дві контратаки і програли з рахунком 4-1.

Це був останній турнір для більшості представників «Золотого покоління». Піддавшись критиці, збірна Англії зазнала серйозні зміни, в команді з'явилися нові гравці. На Євро-2012 англійці програли у чвертьфіналі по пенальті італійцям. На Чемпіонаті світу в 2014 році вони посіли останнє місце в групі і не вийшли в плей-офф.

Символічна збірна Англії 2002-2010.

Девід Джеймс

Гарі Невілл - Джон Террі - Ріо Фердинанд - Ешлі Коул

Девід Бекхем - Френк Лемпард - Стівен Джеррард - Пол Скоулз

Майкл Оуен - Уейн Руні

Чому у цього покоління гравців не вийшло виграти щось значуще? Тому що не було надійного воротаря? Тому що Джеррард і Лемпард разом не грали так само добре, як окремо? Або це було банальне невезіння? Мабуть, на ці питання можуть відповісти самі футболісти.

Мабуть, на ці питання можуть відповісти самі футболісти

Ріо Фердинанд, Френк Лемпард і Стівен Джеррард, обговорюючи збірну Англії даного періоду на каналі «BT Sport», прийшли до висновку, що однією з проблем була відсутність команди як єдиного колективу. «Було важко перейти від жорсткої конкуренції на клубному рівні до об'єднання з тими ж гравцями у збірній», - говорить Лемпард. «Я думаю, що це були скоріше шанобливі стосунки, а не близькість між гравцями», - додав Джеррард.

Іншою проблемою вони називають відсутність гнучкого тренера. «На папері у нас була найкраща півзахист у світі, - вважає Фердинанд, - але не було достатньо сміливого тренера, щоб розібратися з цим». «Я не думаю, що у нас був менеджер з філософією, яка працювала, - погоджується Джеррард. - Ми грали дуже індивідуально, і я не відчував, що ми були частиною команди, яка грала певним чином ».

Гарі Невілл в своїй колонці в «The Telegraph» говорить, що, навіть не дивлячись на провал Англії, у них була чертовски хороша команда, багато гравців якої, виграли багато трофеїв на клубному рівні. Однак найбільше розчарування в його кар'єрі пов'язано саме зі збірною. «Чи могли ми?» - одні з найгірших почуттів, з якими доводиться жити.

Невілл пропонує поглянути на склади збірних, які вигравали Чемпіонати світу в цей час. Він вважає, що в порівнянні з ними, Англія не була «Золотим поколінням», вони були не досить гарні, щоб перемагати. І взагалі, «Золоте покоління» - це було передбачення, а не констатація факту, з яким англійці повинні були постаратися відповідати.

На жаль, збірна Англії 2002-2010 років залишилася лише командою із зірковими гравцями, які не змогли виграти щось значуще на міжнародній арені. Проте, історія цього покоління надовго залишиться в наших серцях. Нехай і як історія невдач.